TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czy latające taksówki zmienią rynek miejskiej mobilności?
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 11.12.2019 11:30:31
Czy latające taksówki zmienią rynek miejskiej mobilności?

Latające taksówki mogą odciągnąć inwestorów od usług naziemnych.

Większe nakłady funduszy na spółki latających taksówek mogą w 2020 r. odciągnąć miliony dolarów inwestycji od start-upów oferujących usługi przejazdów naziemnych - wynika z badania firmy PitchBook

Wciąż młody rynek elektrycznych taksówek powietrznych "ma potencjał, by znacznie zmienić sytuację na rynku miejskiej mobilności" - wynika z badania 2020 Emerging Technology Outlook opracowanego przez serwis inwestorski PitchBook.

Rekordowe inwestycje

Firma analityczna wskazała, że start-upy takie jak Joby Aviation (wartość szacowana na 450 mln USD) czy Lilium Aviation (576 mln USD) mogą w przyszłym roku przyciągnąć rekordowe inwestycje, po niższym od oczekiwań 2019 r.

Dotychczas Joby zgromadziło inwestycje w łącznej wysokości 128 mln USD, w tym od korporacyjnych funduszy Intela, JetBlue Airways czy Toyota Motors. Lilium zebrało już przeszło 100 mln USD, m.in. od chińskiego koncernu Tencent.

Daimler i Geely Automobile są zaś udziałowcami niemieckiego start-upu taksówek powietrznych Volocopter, który uzyskał już 100 mln USD i ma wartość ok. 250 mln dolarów.

Czas wyzwań

PitchBook przypominał jednak, że latające taksówki nadal zmagają się z wieloma trudnościami, zarówno technologicznymi, jak i regulacyjnymi, na drodze do komercjalizacji oraz rentowności. Choć w przyszłości podniebny transport może zagrozić całej ekonomii naziemnych przejazdów współdzielonych, to obecnie start-upy muszą rozwiązać wiele kwestii wymagających znacznych nakładów finansowych i czasu.

Możliwość obniżenia kosztów operacyjnych i serwisowych podniebnych taksówek ma w przyszłym roku zachęcić do wykupienia udziałów wartych miliony dolarów kolejnych inwestorów. Pomoże to zredukować znaczne nakłady na rozwój produktów i brak zysków start-upów.

Lilium wskazało, że liczy na 500 mln USD inwestycji, czyli więcej, niż stanowiły całkowite nakłady tego rynku od 2009 r. - wynika z danych PitchBook. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
latająca taksówka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.