TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Coroczne szlifowanie torowiska w warszawskim metrze [FILM]
InfoTram.pl - Opublikowano: 14.07.2020 09:45:03
Coroczne szlifowanie torowiska w warszawskim metrze (foto: MW)

Szlifowanie prewencyjne szyn i rozjazdów jest elementem regularnych prac konserwacyjnych wykonywanych na infrastrukturze torowej Metra Warszawskiego.

Szlifowanie prewencyjne szyn i rozjazdów jest elementem regularnych prac konserwacyjnych wykonywanych na infrastrukturze torowej Metra Warszawskiego.

W tym roku prace zostały podzielone na 2 okresy: w pierwszym etapie potrwają 4 tygodnie (od nocy 5/6 lipca), zaś drugi etap został zaplanowany na jesień i potrwa do grudnia. W bieżącym tygodniu szlifowanie odbywa się na linii M2, zaś w zeszłym - prace wykonywane były na odcinku bielańskim linii M1.

Szlifowanie prewencyjne, prowadzone na torach metra, pozwala usunąć zużycia zmęczeniowe w postaci wad typu: head check, wykruszeń, wybuksowań, falistości,  które pojawiają się na główkach szyn w trakcie ich eksploatacji. Umożliwia ono także odtworzenie profilu poprzecznego szyn.

Z doświadczeń w eksploatacji linii metra wynika, iż odpowiednio dobrane i zastosowane zabiegi konserwacyjno-remontowe znacząco wydłużają okres żywotności nawierzchni torowej. Regularne prowadzenie robót konserwacyjnych pozwala stosunkowo niewielkim kosztem przywrócić pierwotne właściwości szyn, tj. odtworzyć odpowiedni profil poprzeczny oraz wyeliminować wady powierzchniowe w pierwszym stadium ich powstania, co ma istotne znaczenie w bezpiecznej eksploatacji. Tego typu prace konserwacyjne przeprowadzane na torach warszawskiego metra przedłużają jego żywotność, spowalniają proces zużycia kół pociągów, a co szczególnie istotne wpływają korzystnie na komfort jazdy, zmniejszając wibracje i hałas.

Szlifowanie szyn i rozjazdów odbywa się wyłącznie podczas przerwy nocnej, nie powodując utrudnień w ruchu pasażerskim. (MW)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Warszawa
tory
tor
infrastruktura