TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Coraz bliżej 250 elektrobusów Solarisa dla Mediolanu
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.11.2019 10:00:10
Coraz bliżej 250 elektrobusów Solarisa dla Mediolanu

Szefowa włoskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu zadeklarowała, że ATM Mediolan dostanie 50 milionową dotację od rządu na elektryczną transformację autobusowego taboru.

Paola De Micheli, szefowa włoskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu zadeklarowała, że ATM Mediolan dostanie 50 milionową dotację od rządu na elektryczną transformację autobusowego taboru. 

Tym samym pełna realizacja ramowej umowy z Solarisem na rekordową liczbę 250 szt. elektrobusów staje się coraz bardziej realna. Przypomnijmy, że mediolański kontrakt nadostawę do250 autobusów elektrycznych ma wartość ponad 192 mlnEuro.

W pełni elektryczny ATM

Włoski rząd na rozwój elektromobilności w kraju przeznaczył łączną sumę 3 mld EUR, które rozdzielił pomiędzy najlepsze miejskie projekty. Mediolan, przedstawiając projekt pod koniec 2018 roku, dostał teraz łącznie 260 mln EUR, w tym 210 mln EUR na metro (przedłużenie czerwonej linii metra do Baggio) i 50 mln EUR na autobusy elektryczne.

Propozycja ta zakładała pełną konwersję 1200 autobusów na napęd elektryczny i to już 2030 r.

Równolegle ATM ogłosił, że nie będzie już kupował autobusów z silnikiem Diesla: tylko hybrydy (również lite) i pojazdy elektryczne.

Dzisiaj w Mediolanie jeździ 27 autobusów elektrycznych - wszystkie marki Solaris, która wygrała najnowsze kontrakty

  • na kolejne 250 autobusów zasilanych bateryjnie (pierwsza transza opiewa na 40 pojazdów)

  • oraz 80 bateryjnych trolejbusów (dostawy pierwszych 30 pojazdów rozpoczęły się w czerwcu).

250 elektryków

Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć w czerwcu 2020 roku. Tym samym Solaris w2019 roku umacnia się w Europie jako lider pod względem pozyskanych zamówień na elektrobusy.

Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to flagowy produkt polskiego producenta – Urbino 12 electric. Pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus, a także na zajezdni przez klasyczną wtyczkę. Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

W przestrzennym, klimatyzowanym wnętrzu Urbino electric pomieści się82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, funkcjonalną zatoczką dla wózków inwalidzkich oraz 14 miejsc o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

W samym Mediolanie autobusy Urbino są już znane od2014 roku. W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto do tego ostatniego klienta w2021 roku Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
trolejbus
Solaris
Włochy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.