Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ciąg dalszy afery korupcyjnej z Alstomem w roli głównej

infotram
12.04.2019 07:06
0 Komentarzy

Czterem osobom, w tymbyłemu członkowi kierownictwa francuskiej firmy Alstom, węgierska prokuraturapostawiła zarzuty w związku z podejrzeniem korupcji przy zakupie wagonów metraw Budapeszcie – poinformowała prasa węgierska.

Według Centralnej Prokuratury Śledczej (KNF) wspomnianyczłonek kierownictwa podczas rozpisanego w czerwcu 2005 roku przetargu na zakupwagonów dla drugiej i czwartej linii budapeszteńskiego metra przekupił nieznanąosobę lub osoby milionami euro, by wygrało konsorcjum pod kierownictwemAlstomu.

Prokurator generalny Imre Keresztes powiedział, że wypłat ześrodków Alstomu dokonano w 2007 i 2009 roku, zawierając trzy fikcyjne umowy nausługi doradcze z dwiema firmami z Danii i Austrii, które odgrywały rolępośredników. Przelano w sumie prawie 8,5 mln euro.

Rzeczniczka KNF Katalin Kovacs powiedziała dziennikowi”Magyar Hirlap”, że w tej sprawie napłynęło kilka doniesień, w tym w 2017 rokuod ówczesnego szefa kancelarii premiera Viktora Orbana, Janosa Lazara, ale wzakres kompetencji KNF wchodzi tylko dochodzenie dotyczące dostaw wagonówmetra.

W związku z inwestycją w czwartą linię metra trwa też inneśledztwo, związane z podejrzeniem malwersacji, a także różnych decyzji ikwestii dotyczących zawierania umów – głównie budowlanych i doradczych – orazzarządzania projektem.

Jak podkreślił prorządowy dziennik „Magyar Nemzet”, skandalwokół Alstomu dotyczy rządów koalicji Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP)i Związku Wolnych Demokratów (SZDSZ).

Gazeta zwróciła uwagę, że odpowiedzialności po raz kolejnyuniknęły osoby publiczne, ale z poufnej korespondencji, do której uzyskałdostęp dziennik, wynika, że istotną rolę pośrednika odegrał współpracownikbyłego socjalistycznego premiera Petera Medgyessyego, Karoly Toll, a w listachprzewija się też nazwisko byłego ministra gospodarki Janosa Koki z SZDSZ.

Według Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)jedna trzecia inwestycji w czwartą linię metra w Budapeszcie, czyli ok. 167 mldforintów (520 mln euro), zostało wykorzystanych niezgodnie z prawem. DecyzjąKomisji Europejskiej rząd i władze Budapesztu mają zwrócić blisko 60 mld ft(187 mln euro), co obecne władze miasta uważają za niedopuszczalne, gdyżznaczną część umów zawarto w latach 2004-2009, czyli za poprzedniejadministracji.

Alstom był w ostatnich latach kilkakrotnie oskarżany okorupcję przy zawieraniu kontraktów w różnych krajach. W grudniu 2014 rokuwymierzono mu w USA rekordową grzywnę wysokości 772 mln dolarów.


Komentarze