TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Chińczycy wchodzą na Rail Baltica
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.12.2019 15:45:34
Chińczycy wchodzą na Rail Baltica

Oferta polsko-chińskiego konsorcjum została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę odcinka o długości ok. 71 km Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Zaproponowana przez wykonawcę cena, to blisko 3,37 mld zł netto.

Oferta polsko-chińskiego konsorcjum została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę odcinka o długości ok. 71 km Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Zaproponowana przez wykonawcę cena, to blisko 3,37 mld zł netto.

Informacja o wyborze została opublikowana na internetowej platformie zakupowej PKP PLK SA. Przetarg w ramach projektu "Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok" odbył się z wykorzystaniem aukcji elektronicznej; wpłynęły do niego trzy oferty.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez konsorcjum stworzone przez: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. z Zawiercia (lider konsorcjum) oraz Stecol Corporation i Sinohydro Corporation Limited - obie firmy z Chin. Zaproponowana przez ten podmiot cena, to blisko 3,37 mld zł netto (4,14 mld zł brutto).

Po wpłynięciu dokumentów od zainteresowanych przetargiem podmiotów, oferta polsko-chińskiego konsorcjum była najdroższa. Żeby dokonać z nich wyboru, przeprowadzona została aukcja elektroniczna, po której ostatecznie właśnie ten podmiot zaproponował cenę niższą od dwóch pozostałych oferentów. Całkowita cena brutto stanowiła aż 95 proc. punktacji oceny ofert.

"Podpisanie umowy będzie możliwe po zakończeniu procedur formalnych – m.in. jeśli nie wpłyną żadne odwołania, oraz po zakończeniu kontroli Urzędu Zamówień Publicznych" - poinformowało w piątek PAP zespół prasowy PKP PLK SA. Już wcześniej spółka podawała, że podpisanie umowy z wykonawcą wyłonionym w tym przetargu, planowane jest na I kwartał 2020 roku.

Termin realizacji umowy, to 37 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia prac.

Odcinek Czyżew-Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. To ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Jak zapowiadały wcześniej PKP PLK, po modernizacji trasy pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny, czyli nawet o godzinę krócej, niż obecnie.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rail Baltica
Czyżew
Białystok
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.