TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Chcą powrotu pociągów z Rybnika do Gliwic. Apelują!
InfoRail.pl - Opublikowano: 23.10.2019 11:45:34
Chcą powrotu pociągów z Rybnika do Gliwic. Apelują!

Apel środowisk prokolejowych o uruchomienie regularnych połączeń między Gliwicami a Bielskiem Białą, trasą przez Rybnik i Żory, dobrze odzwierciedla oczekiwania mieszkańców regionu, którzy w coraz większym stopniu szukają alternatyw dla zakorkowanych ulic.

Apel środowisk prokolejowych o uruchomienie regularnych połączeń między Gliwicami a Bielskiem Białą, trasą przez Rybnik i Żory, dobrze odzwierciedla oczekiwania mieszkańców regionu, którzy w coraz większym stopniu szukają alternatyw dla zakorkowanych ulic.

Widać wyraźnie, że komunikacja między Rybnikiem a Gliwicami podupada. Swoje kursy zlikwidował dawny PKS Gliwice, a wydłużenie komunikacji miejskiej z Gliwic do Wilczy to kolejny cios w firmy busowe, operujące na tej trasie. Równocześnie z dużym uznaniem przyjęta została oferta weekendowego pociągu "Kubalonka", łączącego Gliwice i Rybnik z kurortami beskidzkimi: Wisłą i Ustroniem. W słoneczne dni wielu Rybniczan korzysta z połączenia, umożliwiającego wygodny dojazd na całodzienną wycieczkę w góry.

Teraz "za ciosem" chcą iść społecznicy, a władze miasta dostrzegają spory potencjał, jaki drzemie w ponownym uruchomieniu połączeń kolejowych. Przypomnijmy, że pociągi osobowe między Rybnikiem a Gliwicami przestały jeździć blisko 20 lat temu. Trasa jest znacznie dłuższa niż drogą, zahacza o Leszczyny, Knurów i Gierałtowice. Ale też trzeba pamiętać o zmieniającej się sytuacji. Dziś drogi są do tego stopnia zakorkowane, że czas przejazdu rzędu 50 minut nie odbiega znacząco od tego, co oferują busy, a po drodze skomunikuje się też inne miejscowości.

Dla nas ważne są dwa cele. Z jednej strony: komunikacja z Rybnika do Gliwic. To duże ułatwienie choćby dla studentów Politechniki, ale też jest szereg spraw, które załatwia się w Gliwicach - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Takie połączenie byłoby z ogromną korzyścią dla mieszkańców. Ale jest też druga strona medalu. Kolej może być swoistym magnesem dla tych, którzy dojeżdżają do Rybnika. Takie połączenia powinny nie tylko służyć do przejazdów na pełnej trasie: uzupełnienie taktu między Leszczynami a Rybnikiem bardzo by poprawiło komunikację w ramach aglomeracji rybnickiej – dodaje.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że pociąg z Knurowa jedzie szybciej do Rybnika niż do Gliwic. Zapewniając dobry dojazd na tej trasie można nawet zachęcić do nauki w rybnickich szkołach średnich. Wymogiem jest jednak dobra i stabilna oferta przewozowa.

W ostatnim roku kursowania pociągów między Rybnikiem a Gliwicami jeździły zaledwie dwa pociągi dziennie w każdą stronę - mówi Bartosz Mazur z Wydziału Komunikacji. To nie jest poważna oferta, którą można kogokolwiek przekonać do kolei. Niech się wydłuży wykład i już zostaje się "na lodzie", a przecież trudno wyobrazić sobie, że wszyscy kończą zajęcia o tej samej godzinie, i to każdego dnia. Dlatego trzeba myśleć kompleksowo, takim akceptowalnym minimum wydaje się 6 połączeń każdego dnia w obu kierunkach. Wówczas można myśleć o faktycznym wykorzystaniu pociągów w dojazdach do Gliwic z Rybnika, zwiększa się też wówczas znaczenie kolei od Leszczyn, gdzie stacja obsługuje też całą dzielnicę Kamień – dodaje.

Wnioskowane połączenie leży w gestii organizatora przewozów wojewódzkich. Także z tej perspektywy wydaje się, że taka "nitka" zwiększyłaby spójność regionu. Tego rodzaju pociągi by łączyły szereg znacznych ośrodków w województwie, poprawiając możliwości przejazdu. Także perspektywa przebudowy węzła katowickiego nakazuje rozważyć kierowanie potoków innymi ciągami, jak choćby połączeniem Gliwice - Rybnik - Bielsko Biała.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rybnik
Gliwice
  • Maciej Dutkiewicz – 23.10.2019

    Znowu pojawia się efekt likwidacji linii kolejowej Żory-Orzesze. To było najkrótsze połączenie do Katowic z Jastrzębia Zdroju, ale w tym wypadku to okazuje się, że ma to wpływ na połączenia Bielska-Białej z zachodnią częścią konurbacji górnośląskiej. Mówiąc prosto - nie można prosto do Gliwic dojechać z Bielska.

  • Kosma Klejnowski – 23.10.2019

    KŚ sobie nie radzi z obsługą obecnych tras, a co dopiero z uruchamianiem dodatkowych połączeń. Tabor jest zbyt mało pojemny, i do tego jest go stanowczo za mało. Może marszałek się w końcu obudzi i coś z tym zrobi!

  • Irek Zbirek – 23.10.2019

    Wszystko opisane w tej książce

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.