TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bytów kupi trzy Iveco Crossway 10,8LE? Dwie oferty
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.02.2020 15:00:14
Bytów kupi trzy Iveco Crossway 10,8LE? Dwie oferty

Wygląda na to, że Bytów wreszcie kupi trzy autobusy klasy MIDI. Dziś miasto otworzyło dwie oferty w przetargu na ich dostawę. Propozycje ABP oraz MMI mieszczą się w przyjętych szacunkach, a różnica między nimi jest symboliczna.

Wygląda na to, że Bytów wreszcie kupi trzy autobusy klasy MIDI. Dziś, 11 lutego miasto otworzyło dwie oferty w przetargu na ich dostawę. Propozycje ABP Bus&Coach oraz MMI mieszczą się w przyjętych szacunkach, a różnica między nimi jest symboliczna.

Do trzech razy sztuk
Przypomnijmy, że pierwszy przetarg zakończył się unieważnieniem. Powód? Pieniądze. Miasto nie chciało przystać na propozycję słupskiego ABP Bus&Coach. Bytów miał zabudżetowane na ten cel 2 890 500 PLN brutto. A to dawało 783 333 PLN netto wyceny jednostkowej. Całkiem nieźle. Polski dealer autobusów Iveco za trzy Crossway'e 10,8LE zaproponował ona 2 999 232 PLN brutto, a więc 812 800 PLN netto za jednego. W pakiecie zaoferowano pięcioletnią gwarancję całopojazdową na każdy autobus.

W drugim było dużo lepiej, bo miasto dostało dwie oferty. Ale tylko w teorii. 19 grudnia przetarg został unieważniony. Zdecydowały o tym względy proceduralne. Oferty ABP nie udało się otworzyć, więc tutaj sprawa była prosta. Inaczej z kolei sprawa się miała w przypadku Creobusa. Tutaj poszło o niezgodność z SIWZ. Firma bowiem nie podała okresu gwarancji całopojazdowej dla wszystkich autobusów. I to mimo, że oferta ta mieściła się w szacunkach Bytowa.

Nowe rozdanie
W trzecim już przetargu w zasadzie nic się nie zmieniło. Przedmiotem zamówienia jest dalej dostawa trzech sztuk autobusów miejskich, z silnikiem wysokoprężnym Euro 6, przystosowanymi do paliwa zawierającego biokomponenty. Jak podkreśla zamawiający, układ sterowania silnika nie może zawierać ukrytych programów zmieniających poziom emisji spalin w zależności od trybu jego pracy.

Dodatkowo Bytów wymaga, aby oferowane autobusy charakteryzowały się maksymalnym zużyciem paliwa wg. testu SORT 2 nie większym niż 36 l/100 km. Silnik ma być zblokowany z automatyczną skrzynią biegów (minimum 4 biegową). Pojazdy miały mieć długość w przedziale 10 - 11 m, szerokość 2,50 - 2,55m, wysokość do 3,25 m, a liczba miejsc siedzących dla pasażerów ma wynosić min. 24 plus miejsce na wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej z możliwością przypięcia pasem bezpieczeństwa plus miejsce kierowcy. Łączna liczba dla pasażerów to minimum 70.

Takie parametry oznaczają, że Bytów znów celował w klasę MIDI. Jak podkreśla gmina pojazd ma być całkowicie niskopodłogowy z wejściami bez stopni (w układzie 2-2-0). Do tego Bytów chce wyposażyć pojazd w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz oddzielną dla kabiny kierowcy, tablice elektroniczne diodowe- przednia, boczna, tylna oraz autokomputer.

Gotowe pojazdy mają dotrzeć na Pomorze do połowy kwietnia 2021, a więcej jest jeszcze sporo czasu. Dalej premiowano pięcioletnią gwarancję całopojazdową.

ABP górą?
Dziś minął termin składania ofert. Budżet Bytowa na trzy "dziesiątki" pozostał bez zmian. Zmieniło się natomiast podejście oferentów. Dzięki krótszej gwarancji całopojazdowej mogli oni zaproponować miastu autobusy w cenach, które odpowiadają jego możliwością finansowym.

Tańszą ofertę przedstawiło ABP Bus&Coach ze Słupska. Opiewa ona na 2 887 425 PLN brutto. Polski dealer autobusów Iveco zaoferował znów Crossway'e 10,8LE. Cena jednostkowa wynosi 782 500 PLN netto.

Dosłownie o włos droższą ofertę przedstawiło MMI ze Zbyszewa. Ta propozycja opiewa na 2 888 532 PLN brutto. A to daje cenę za autobus w wysokości 782 800 PLN netto. Jakie pojazdy zaoferowano? Może to być BredaMenaribus Citymood 10, a może też w grę wchodzić inna opcja. Na razie jednak nie poznamy odpowiedzi na to pytanie.

Obaj oferenci zaoferowali trzyletnią gwarancję całopojazdową na autobusy. W tej sytuacji decydująca będzie cena. A ta przemawia za ABP. Zatem jeśli znowu nie będzie problemów proceduralnych Bytów wzbogaci się o trzy Iveco Crossway 10,8LE.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Bytów
UM
Iveco
ABP
MMI
BredaMenaribus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.