TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bydgoszcz konsultuje przystanki
InfoTram.pl - Opublikowano: 08.09.2020 11:45:24
Bydgoszcz konsultuje przystanki (foto: UMB)

Ruszają konsultacje społeczne przystanków.

Zakończyły się prace nad wstępną koncepcją przebudowy przystanków wzdłuż ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.

Urząd Miasta chcemy, by poprawiły one bezpieczeństwo, były bardziej przyjazne, ułatwiały podróże osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom, a także jeszcze lepiej skomunikowały centrum z wykorzystaniem tramwajów. Od 8 do 29 września zapraszamy do konsultacji.

Docelowo ulica Gdańska zostanie wyposażona w perony wiedeńskie poprawiające bezpieczeństwo pasażerów na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Koncepcja zakłada budowę 13 przystanków, w tym 12 (6 par) na ul. Gdańskiej. Wstępne lokalizacje zaplanowano:

·         przy placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym (dawną "Drukarnią")

·         przy placu Wolności

·         przy placu przed "Rywalem"

·         pomiędzy ulicami Cieszkowskiego i Mickiewicza

·         przy ul. Chodkiewicza

·         na wysokości sklepu "Aldi" (projektowany wjazd na kampus Akademii Muzycznej)

Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej za skrzyżowaniem z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary). Dużym wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było również wskazywanie lokalizacji przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej. Wyniesione jezdnie mogą być budowane wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji. Przez dwa przystanki przebiegać ma też kontrapas rowerowy (pomiędzy placem Wolności i ul. Świętojańską).

Chcemy, by nowe przystanki poprawiły bezpieczeństwo, były bardziej przyjazne, ułatwiały podróże osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom a także  jeszcze lepiej skomunikowały centrum z wykorzystaniem tramwajów - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.

O budowę przystanków wiedeńskich w Bydgoszczy wnioskowali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy i Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, jak również przedstawiciele Rady Seniorów.

Czas na konsultacje

Teraz czas na zebranie uwag mieszkańców do opracowanej koncepcji. Pomogą one ustalić zakres i kształt projektu przed zakończeniem prac koncepcyjnych i sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego dla planowanej inwestycji. Konsultacje zostaną przeprowadzone za pomocą:

·         karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wiedenskie, w dniach 8-29 września (kartę konsultacyjną dostępną TUTAJ można także wysłać na adres korespondencyjny ZDMiKP – ul.Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz)

·         sesji Q&A – odpowiedzi na pytania mieszkańców (pytanie można wysyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl )

W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Konsultacje zakończą się 29 września.

Wygoda w parze z bezpieczeństwem

 

Pierwszy przystanek wiedeński został oddany do użytku w ubiegłym roku na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Przebudowany południowy pas ruchu w kierunku ul. Jagiellońskiej w momencie zatrzymania się tramwaju pełni też funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie poprawia też bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Przystanki wiedeńskie w liczbach:

Łączna liczba przystanków do przebudowy – 13 szt.

Projektowana długość peronów 28-33m

Koszt przystanku wybudowanego na pl. Teatralnym – 498 tys. zł

Ważne informacje – konsultacje społeczne:

Kiedy? 8-29 września 2020 roku

Kto może wziąć udział w konsultacjach? W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy

Karta konsultacyjna: www.bydgoszcz.pl/wiedenskie


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
przystanek