TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Busworld 2019: Magazyn energii LFP od Impactu [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.10.2019 11:00:21
Busworld 2019: Autobusowy magazyn energii LFP [FILM]

W Brukseli o nowej ofercie polskiego producentów systemów bateryjnych do elektrobusów rozmawialiśmy z Maciejem Kwiatkowskim z Impact Clean Power Technology.

Nowy produkt: UVES LFP PHEV-2STANDARD - to magazyn energii stworzony w oparciu o technologię LFP, czyli kolejna propozycja Impactu dla producentów pojazdów transportu publicznego i przemysłu ciężkiego.

Charakteryzuje się przede wszystkim możliwością rozładowania wysokimi prądami, stosunkowo długim okresem życia baterii (nawet do 10 lat), odpornością zarówno na wysokie jak i niskie temperatury otoczenia.

Warto podkreślić, że LFP jest najbezpieczniejszą w użytkowaniu chemią spośród obecnie wykorzystywanych we współczesnych magazynach energii. Baterie LFP są idealnym rozwiązaniem do aplikacji ciężkich, gdzie wymagana jest praca z dużym obciążeniem mocowym, a zarazem producentowi zależy na niezawodności i długim okresie używalności produktu.

O tej nowej ofercie rozmawialiśmy w Brukseli z Maciejem Kwiatkowskim z Impact Clean Power Technology:

NMC i LTO

Oprócz tego Impact zaprezentował systemy bateryjne UVES Standard i UVES Compact projektowane przez ICPT S.A., a następnie wykorzystywane w pojazdach komunikacji miejskiej są budowane w oparciu o ogniwa NMC, LTO i LFP, w tym:

  • NMC nowej generacji, które charakteryzują się wysoką gęstością energii i wydajną pracą. Wymagają stosunkowo długiego czasu ładowania, który jednak zapewnia duży zasięg i możliwość całodziennej eksploatacji pojazdu. Trwające kilka godzin ładowanie odbywa się zwykle w zajezdni w godzinach nocnych.

  • moduły LTO, które mogą być ładowane szybko i często np. w trakcie krótkich postojów na pętlach. Ładowanie trwa wtedy od 8 do 15 minut. Pojazdy ładowane w ten sposób mogą być wykorzystywane praktycznie przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. W ostatnim czasie to właśnie one cieszą się większą popularnością.

Zarówno pakiety bateryjne NMC i LTO posiadają certyfikat R100.02, oraz R10.05.. Zostały przetestowane i dopuszczone do użytku na podstawie testów wytrzymałości i bezpieczeństwa. Badania przeprowadzono w specjalistycznym laboratorium IDIADA w Hiszpanii. Jest to obecnie warunek konieczny do stosowania baterii w aplikacjach transportu publicznego pasażerów w pojazdach transportu publicznego. Obecnie zakończyły się prace nad modułami LFP.

Na koniec warto dodać, że autobusy wyposażone w baterie zaprojektowane i wyprodukowane przez ICPT przejechały po całej Europie 28 milionów kilometrów. Dzięki systemowi zdalnego monitorowania pojazdów, polska firma zbiera dane z ok. 300 autobusów elektrycznych, jeżdżących w miastach całej Europy. To pojazdy takich marek, takich jak Solaris Bus & Coach, Tribus, Voith, JBT, Kiepe Electric GmbH, Temsa, które także mogliśmy zobaczyć na tegorocznych targach Busworld.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
Busworld
bateria
Impact
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.