TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Busworld 2019: Irizar z nową generacją ie bus [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.11.2019 10:00:31
Busworld 2019: Irizar z nową generacją ie bus [FILM]

Podczas belgijskiej wystawy zadebiutowała nowa generacja autobusów elektrycznych Irizar ie bus, która dzisiaj obejmuje pojazdy 10, 12, 15 i 18 metrowe.

Podczas belgijskiej wystawy zadebiutowała nowa generacja autobusów elektrycznych Irizar ie bus, która dzisiaj obejmuje pojazdy 10, 12, 15 i 18 metrowe.

Dzięki najnowszym innowacjom technologicznym i projektowym hiszpański producent wdrożył na rynek nową generacje swoich elektrobusów. Przypomnijmy, że pierwsze pojazdy z logo ie bus Irizar pokazał w lipcu 2014 r. Teraz nadszedł czas na zmiany, które obejmują m.in. redukcję masy, większa pojemność pasażerską oraz nowe akumulatory zapewniające większy zasięg.

Większa pojemność

Teraz nowa generacja e-busów Irizara, dostępna w wersjach o długości 10, 12, 15 i 18 m, oferuje nowe, jeszcze bardziej wydajne akumulatory. Jedną ze zmian jest lepsza współpraca baterii z układem hamulcowym w celu efektywniejszego odzyskiwania energii, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększenie zasięgu pojazdu. Teraz przy baterii o pojemności 350 kWh i przy standardowych warunkach pogodowych, ie bus uzyskuje zasięg ok. 250 km, co odpowiada około 17 godzinom pracy.

W nowej generacji Irizar oferuje do 5 możliwych miejsc do podłączenia ładowarki (przy użyciu złącza combo 2).

Ponadto skrócił się czas ładowania, a pojazd w ramach wolnego ładowania jest gotowy do operacji już po 3 godzinach.

Oczywiście Irizar oferuje też opcję szybkiego ładowania za pomocą pantografu - od 50 kW do 600 kW.

Na koniec ważna informacja - nowa generacja elektrobusów Irizara może działać w ruchu podmiejskim i spełnia wymogi klasy II.

Hiszpański design

Oprócz najważniejszych zmian w układzie zasilania, Hiszpanie wprowadzili też kilka efektowanych zmian w wyglądzie zewnętrznym i wewnętrznym pojazdu. Ściana przednia, teraz z bardziej wyraźnymi i eleganckimi liniami, jest coraz bardziej podobna do autokarów z rodziny Irizara. Wnętrze zostało również zmodyfikowane, tak aby można było zastosować niektóre elementy z wersji BRT - czyli ie tram, w tym duże okna, oświetlenie boczne lub ekrany nad oknami.

Irizar ofertuje też opcję zastąpienia lusterek wstecznych kamerami, które wyświetlają obrazy na dwóch ekranach umieszczonych wewnątrz pojazdu po obu stronach kierowcy. W kabinie prowadzącego mamy też nową deskę rozdzielczą, która jest zgodna z przepisami przeciwpożarowymi 118R.

W zakresie bezpieczeństwa mamy też konstrukcję zgodną z ECE-R66 / 02 (w zakresie wytrzymałości strukturalnej przy przewróceniu się pojazdu) i AVAS (akustyczny system ostrzegania zgodny z R138).

Zobaczcie te zmiany na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
Busworld
elektrobus
Irizar
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.