TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Budowa olsztyńskiej sieci nadal w sądzie. Jest skarga na przewlekłość
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 15.03.2019 10:12:57
Budowa plsztyńskiej sieci nadal w sądzie. Jest skarga na przewlekłość

Gmina Olsztyn wniosła skargę na przewlekłość postępowania toczącego się przed olsztyńskim sądem okręgowym, związanego z zerwaniem umowy z hiszpańską spółką FCC Construccion na budowę linii tramwajowych.

Gmina Olsztyn wniosła skargę na przewlekłość postępowania toczącego się przed olsztyńskim sądem okręgowym, związanego z zerwaniem umowy z hiszpańską spółką FCC Construccion na budowę linii tramwajowych.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska poinformowała PAP w przesłanym w czwartek komunikacie, że skarga gminy wpłynęła 6 marca i niezwłocznie, tj. następnego dnia została wysłana wraz z aktami sprawy do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku.

Skarga dotyczy postępowania toczącego się w wydziale gospodarczym SO w Olsztynie, związanego ze sporem pomiędzy FCC Construccion a gminą Olsztyn. Hiszpańska spółka nie dokończyła budowy od podstaw linii tramwajowych, ponieważ gmina wypowiedziała jej umowę na realizację projektu i budowy. Według ratusza doszło do tego z winy firmy, która nie wywiązywała się z terminów. Linie tramwajowe, zajezdnie oraz związane z inwestycją przebudowy ulic dokończyły inne firmy, wyłonione w kolejnych przetargach.

W maju 2015 r. FCC Construccion wniosła do sądu pozew przeciw gminie o zapłatę 322 mln zł za zerwanie umowy na inwestycję. Według spółki powodem opóźnień w realizacji kontraktu było zbyt wolne zatwierdzanie koncepcji projektowych przez miasto i brak akceptacji projektów dla kolejnych etapów inwestycji. Gmina wniosła pozew wzajemny przeciw spółce, wskazując, że FCC wprowadziło ją w błąd, twierdząc, iż jest w stanie prawidłowo i szybko zaprojektować, a następnie zrealizować inwestycję.

Jak przypomniała w czwartkowym komunikacie sędzia Żegarska, pierwsza rozprawa przed sądem odbyła się we wrześniu 2016 r. W jej ocenie, materia tej sprawy jest bardzo obszerna (79 tomów akt) i ma "bardzo skomplikowany charakter, wymagający dla prawidłowego jej rozstrzygnięcia wiedzy specjalnej".

Obecnie postępowanie jest na etapie przesłuchiwania świadków oraz przygotowywania przez biegłych z Politechniki Warszawskiej ekspertyzy, która ma ocenić prawidłowość współpracy stron przy realizacji inwestycji.

"Okolicznością, która miała wpływ na długi okres trwania tego postępowania jest fakt, że przedmiotowa sprawa pierwotnie była w referacie sędziego okręgowego, który w ub. roku przeszedł w stan spoczynku. Z tego względu jego referat w całości przejął sędzia delegowany z sądu rejonowego" - napisała rzeczniczka sądu.

Zaznaczyła, że dotychczas odbyło się w sumie sześć rozpraw, ostatnia pod koniec listopada 2018 r. Natomiast kolejne dwie rozprawy - wyznaczone na grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r. - zostały zdjęte z wokandy, z uwagi na nieprzedłużenie delegacji sędziemu do orzekania w wydziale gospodarczym SO.

Żegarska dodała, że pod koniec lutego 2019 r. sprawa została przydzielona do referatu nowego sędziego. "Jednak do czasu rozstrzygnięcia skargi na przewlekłość postępowania sąd musi wstrzymać się z wyznaczeniem nowego terminu rozprawy" - wyjaśniła.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.