TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bolesławiec kupi dla MZK elektryczne Solarisy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 04.02.2020 16:00:32
fot. UM Bolesławiec

Bolesławiec dołącza do grona miast, w których użytkowane są elektrobusy. Od dziś, 4 lutego wiadomo, że pierwszymi, które kupi miasto będą Solarisy. Producent z Bolechowa przekaże miastu dwa Urbino 8,9LE electric.

Bolesławiec dołącza do grona miast, w których użytkowane są elektrobusy. Od dziś, 4 lutego wiadomo, że pierwszymi, które kupi miasto będą Solarisy. Producent z Bolechowa przekaże miastu dwa Urbino 8,9LE electric.

O przetargu
Przedmiotem bolesławieckiego zamówienia jest zakup (dostawa) taboru autobusowego (2 autobusów bezemisyjnych o alternatywnych, elektrycznych systemach napędowych) wraz z infrastrukturą. Każdy z "elektryków" ma mieć nadwozie o długości całkowitej 8,5 - 10,5 m i szerokie na 2,5 - 2,55 m. Każdy musi umożliwiać podróż min. 58 pasażerom, w tym 20 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa lub trzy wejścia układzie 2-2-2, 1-2-0 lub 1-2-2.

Słów kilka o napędzie. Bolesławieckie elektryki będą ładowane przez złącze plug-in. Baterie powinny umożliwić pokonanie przynajmniej 100 km w warunkach eksploatacyjnych testu SORT2, bez konieczności doładowywania. Sposób ich zabudowy leży w gestii oferenta. Jeden lub dwa silniki trakcyjne mają mieć moc min. 160 kW. Cała kompletacja napędu ma zapewniać zużycie energii nie wyższe niż 1,2 kWh / km.

Ponadto miasto chce kupić dwie mobilne ładowarki plug-in. Urządzenia mają zapewniać moc w zakresie 40 - 80 kW.

Termin realizacji jest rozsądny. Elektrobusy i ładowarki mają trafić na bazę MZK Bolesławiec najpóźniej do 15 lutego 2021 r.

Bolesławiec, czyli miasto Solarisów
10 stycznia minął termin składania ofert. Na dwie elektryczne "dziewiątki" lub "dziesiątki" miasto miało przygotowane 4 920 000 PLN brutto. A to dawało wycenę jednostkową w wysokości 2 000 000 PLN netto za autobus. Trzeba powiedzieć, że to bardzo rozsądny szacunek.

Nic więc dziwnego, że jedyna otwarta wtedy oferta zmieściła się w tych założeniach. Przedstawił ją Solaris. Producent "jamników" za dwa Urbino 8,9LE electric zaproponował kwotę 4 792 080 PLN brutto. A to dało 1 948 000 PLN netto za jednego.

W tej sytuacji rozstrzygnięcie pozostawało formalnością. Bolesławiec pokazał, że wiele nie trzeba aby mieć elektrobusy w cenie jak znalazł. I dziś oficjalnie poinformowano o przyjęciu oferty Solarisa.

Dwa bateryjne Urbino 8,9LE zostaną przekazane w użytkowanie MZK. Obecnie flota przewoźnika składa się z 24 autobusów miejskich. 21 spośród nich od 2011 r. w ramach kilku dostaw zostało wyprodukowanych przez Solarisa. Kolejna już, ale tym razem "elektryczna" spowoduje, że prawie każdy autobus w Bolesławcu będzie miał logo jamnika.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Bolesławiec
UM
MZK Bolesławiec
Solaris
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.