TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bogota raz w tygodniu zostaje opanowana przez rowerzystów
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 14.03.2019 17:44:09
Zdj. miasto2077.pl

Bogota, niedzielny poranek, a sześciopasmowa arteria miasta nazywana Septimą, która normalnie jest zadymiona, głośna i pełna samochodów, teraz jest zupełnie cicha. Zamiast stojących w korkach aut widać tłumy najróżniejszych rowerzystów.

Bogota, niedzielny poranek, a sześciopasmowa arteria miasta nazywana Septimą, która normalnie jest zadymiona, głośna i pełna samochodów, teraz jest zupełnie cicha. Zamiast stojących w korkach aut widać tłumy najróżniejszych rowerzystów.

Można tu spotkać zarówno starsze osoby, rodziny z małymi dziećmi jak i profesjonalistów. W ten sposób każde niedzielne przedpołudnia spędza tam cała Bogota.

Ta droga to część sieci autostrad rowerowych tworzących program Ciclovía w stolicy Kolumbii, największy tego typu program uliczny na świecie. Rozpoczęty 40 lat temu przez niewielką grupę aktywistów, dziś obejmuje całe miasto. W każdą niedzielę i święta od godziny 7 rano do 14 udostępniane jest 120 km ulic i wielopasmowych arterii autostrad na terenie stolicy Kolumbii, aby zachęcić jej mieszkańcom do wyjścia na rower. Dla południowoamerykańskiego miasta, które zazwyczaj są brudne i zakorkowane taki program jest prawdziwa rewolucja. Dlatego wiele miast na całym świecie próbuje odtworzyć własną Ciclovíę.

Twórcy i inicjatorzy programu często podkreślają jego znaczenie dla najmłodszych mieszkańców. Przede wszystkim niedzielne poranki stanowią ogromne urozmaicenie dla wszystkich dzieciaków mieszkających w ciasnych mieszkaniach w centrum miasta, jeżdżenie na rowerze to szybka firma komunikacja w zakorkowanym mieście i fajna formę aktywności fizycznej. Chodzi o to by dzieciaki spędzały czas na dworze, a nie przed komputerem. Ogromną zaletą programu jest również to, że tworzy bezpieczne otoczenie dla jazdy rowerem, co zwiększa liczbę chętnych i uspokaja rodziców. W szerszej perspektywie widać również jak Ciclovía wychowuje nowe pokolenie o zupełnie innym spojrzeniu na poruszanie się po mieście, które w przyszłości może je zrewolucjonizować. Inicjatywa zresztą rozlewa się też na inne kolumbijskie miasta Medellin czy Cali, na świecie kojarzące się przede wszystkim z handlem narkotykami, a nie rowerami.

Jednym z niewielu zarzutów wobec Ciclovíi, jest fakt, że pokazuje jazdę na rowerze jako formę rekreacji, a nie jako substytut samochodów. W mieście takim jak Bogata zanieczyszczenie powietrza stanowi na tyle ogromny problem, że w niedziele kiedy miasto odpoczywa, znika ciemna chmura brudnego powietrza wisząca nad miastem przez resztę tygodnia. Dlatego inicjatorzy projektu liczą że dzięki niemu łatwiej przekonają mieszkańców do przesiadania się z samochodów na rowery nie tylko w niedzielę.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bogota
rowerzyści
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.