TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Białystok z transportem dla niepełnosprawnych
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.03.2019 13:00:20
Białystok z transportem dla niepołnosprawnych

W Białymstoku uruchomiono nowoczesny system do zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami - dofinansowany z POPW.

W Białymstoku uruchomiono nowoczesny system do zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami - dofinansowany z Programu Polska Wschodnia.

To kolejne, z licznych ułatwień, jakie czekają na pasażerów w inwestycjach w transport miejski w Polsce Wschodniej.

-"W inwestycjach wspieranych ze środków Unii Europejskiej idea dostępności przestrzeni publicznej dla wszystkich istnieje od zawsze. Nie inaczej jest w projektach obecnie realizowanych w Polsce Wschodniej. Chcemy, aby z transportu miejskiego, drogowego, czy kolejowego mogli korzystać wszyscy, bez względu na trwałe lub czasowe ograniczenia możliwości ruchowych czy percepcji" – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Białostocki system to rozwiązanie innowacyjne. Choć usługa przewozu osób z niepełnosprawnościami "od drzwi do drzwi" istniała w mieście już wcześniej, teraz korzystanie z niej jest łatwiejsze i jeszcze bardziej dostępne dla pasażerów.

Jak to działa?

System zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami obejmuje stronę internetową www.mikrobusy.bialystok.pl i mobilną aplikację. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zamówienie transportu z dowolnego urządzenia – ważne, aby miało ono dostęp do internetu. Zalogowany użytkownik widzi na stronie dostępność mikrobusów danego dnia. Wybiera na mapie miejsce skąd zostanie odebrany i dokąd będzie jechał. Wskazuje, czy będzie podróżował samodzielnie, czy w większej grupie osób.

Dane trafiają do dyspozytora Białostockiej Komunikacji Miejskiej, który zamówienie sprawdza i ostatecznie zatwierdza, aby mogło ono następnie trafić na tablet konkretnego kierowcy w konkretnym busie. Kiedy bus znajdzie się w pobliżu miejsca "odbioru" zamawiającego, ten otrzyma powiadamiającego SMS-a. Dzięki temu nie musi oczekiwać na pojazd na zewnątrz budynku. Aplikacja umożliwia również podgląd aktualnej pozycji zamówionego mikrobusu i kontakt z kierowcą.

W dni robocze realizowanych jest ok. 180 kursów. Mikrobusy jeżdżą od godzin porannych do późnego wieczora. Do korzystania z przewozów w pierwszej kolejności uprawnione są osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych, w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim. Mogą jednak z nich korzystać również osoby z innymi typami niepełnosprawności.

Inwestycje w transport

Wprowadzona w Białymstoku aplikacja jest jednym z elementów realizowanego przez miasto projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej", współfinansowanego ze środków Programu Polska Wschodnia. W ramach projektu miasto kupiło niskoemisyjny tabor (20 autobusów, w tym 2 hybrydowe), powstaną także nowe buspasy, chodniki, ścieżki rowerowe, czy wiadukt nad torami kolejowymi. Wartość tego projektu to ponad 137 mln zł, w tym prawie 85 mln zł dofinansowania EFRR.

Łącznie, w Programie Polska Wschodnia (POPW) na inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską (dz. 2.1 Zrównoważony transport miejski) przewidziano 440 mln euro.

Inwestycje związane z ekologicznym transportem miejskim realizowane są we wszystkich miastach wojewódzkich Polski Wschodniej: Lublinie, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Białymstoku. Efektem projektów będzie przyjazny, ekologiczny, dobrze służący mieszkańcom i potencjalnym inwestorom transport publiczny. Wybudowanych zostanie między innymi ponad 12 km linii tramwajowych, zakupionych 314 sztuk taboru i zainstalowanych 14 inteligentnych systemów transportowych.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
niepełnosprawni
Białystok
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.