TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będzie zmiana ustawy o cenach prądu dla JST
- Opublikowano: 31.05.2019 13:30:03
Będzie zmiana ustawy o cenach prądu

Żeby skorzystać z rekompensat, samorządy będą składać wnioski. Nowe przepisy będą dotyczyć drugiego półrocza 2019 roku.

Będzie zmiana ustawy o cenach prądu. Żeby skorzystać z rekompensat, samorządy będą składać wnioski. Nowe przepisy będą dotyczyć drugiego półrocza 2019 roku.

Kwestia cen energii i ustaleń w tej sprawie kierownictwa Ministerstwa Energii z przedstawicielami Komisji Europejskiej była jednym z tematów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

-"Zgodzono się, abyśmy mogli rozliczyć pierwsze półrocze zgodnie z aktualnym stanem prawnym, który przewiduje ceny prądu na poziomie z roku 2018" – poinformował Paweł Koroblowski, zastępca dyrektora departamentu energetyki i ciepłownictwa ME.

Drugie półrocze

W drugim półroczu wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o grupę beneficjentów.

-"Od połowy roku stabilizacją cen energii elektrycznej objęte będą gospodarstwa domowe oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Udało nam się też przekonać Komisję, aby można było rozszerzyć również na jednostki sektora finansów publicznych zdefiniowane w ustawie o finansach publicznych plus szpitale, niezależnie od formy funkcjonowania" – powiedział Korobolewski.

Te podmioty nadal będą uprawnione do tego, by nadal na poziomie z 2018. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw pomoc będzie udzielana na zasadach de minimis.

"W drugim półroczu, aby móc uczestniczyć w mechanizmie stabilizacji cen, odbiorcy końcowi, którzy są do tego uprawnieni, będą musieli złożyć oświadczenie, że spełniają ustawowe wymagania" – podkreślił przedstawiciel ME.

Czerwiec w Sejmie

Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Sejm w połowie czerwca, a na początku lipca resort planuje wydanie odpowiedniego rozporządzenia, tak by pierwsze rekompensaty były wypłacane ok. 20 sierpnia.

-"W pierwszym półroczu samorządy otrzymają rekompensatę, w rezultacie będziemy płacić za energię elektryczną według ceny z 30 czerwca 2018. Czy ta obniżka obejmuje również samorządowe osoby prawne?" – dopytywał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. "Kluczowe było dla nas to, aby spółki komunalne, które są wykluczone z sektora finansów publicznych, żeby także były objęte takim wsparciem" - podkreślił.

-"Potwierdzam ten stan rzeczy" – skomentował minister Skobel.

Samorządowy apel

Na prośbę samorządowców przedstawiciele ME wyjaśniali szczegóły rozliczeń.

-"Sprzedawcy energii i przedsiębiorstwa obrotu będą miały obowiązek dostosowania umów do przepisów ustawy. W stosunku do tych odbiorców, którzy są uprawnieni do stabilizacji cen w ciągu całego roku, ta zmiana umowy będzie musiała dotyczyć właśnie całego roku. Dla tych, którzy będą uprawnieni do tego mechanizmu w przeciągu pierwszego półrocza, zmiana umów będzie dotyczyć pierwszego półrocza" – wyjaśniał wicedyrektor z ME. "Rozliczenie, czyli pojawienie się korzyści po stronie odbiorców, przewidujemy w ramach mechanizmu rozliczania już dokonanych płatności w kolejnych fakturach wystawionych przez przedsiębiorstwa obrotu" - dodał.

Samorządowcy zaapelowali, by jak najszybciej przedstawić im projekty nowych rozwiązań prawnych i by ME pilnie przystąpiło do prac nad cenami energii w przyszłym roku.

-"Zakres możliwych zmian w tym dokumencie, który się pojawił, jest już niewielki, bo by generował kolejne rozmowy z Komisją Europejską, a już chcemy tego uniknąć, chcemy wreszcie te rozwiązania wprowadzić" – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skóbel. "Jeśli będzie potrzeba wprowadzenia samorządów w szczegóły tych dokumentów, zapraszam do ME. Co do roku 2020, dajmy sobie chwilę, wprowadźmy to, o czym w tej chwili mówimy, i będziemy rozmawiać o tym, jak może wyglądać rok 2020" - dodał.

Ustawa z grudnia 2018 roku ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku. Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
energia
ustawa
ME
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.