TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusy elektryczne z CUPT: Opolska piątka
INFOBUS.PL - Opublikowano: 31.01.2020 15:00:10
fot. UM Opole

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski podpisał umowę z CUPT na dofinansowanie zakupu 5 sztuk niskopodłogowych autobusów elektrycznych typu MAXI dostosowanych do ładowania szybkiego.

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu 5 sztuk niskopodłogowych autobusów elektrycznych typu MAXI dostosowanych do ładowania szybkiego w technologii plug – in oraz ładowania szybkiego z wykorzystaniem ładowarki pantografowej.

Autobusy będą wyposażone w akumulatory o pojemności co najmniej 180 kWh, w każdym będzie co najmniej 75 miejsc i będą obsługiwały linię nr 25. Na przystanku Prószkowska – Politechnika – Pętla powstanie pantografowa stacja szybkiego ładowania o mocy 300 kW, a w zajezdni MZK powstaną 3 dwustanowiskowe ładowarki typu plug-in o mocy 120 kW każda.

Autobusy w trakcie dnia doładowywane będą przy każdej wizycie na przystanku Prószkowska – Politechnika – Pętla. Takie ładowanie potrwa kilkanaście minut – ten czas pozwoli na doładowanie akumulatorów na tyle, aby autobus wykonał kolejny kurs.

Oczywiście pojemność akumulatorów zaplanowana została z zapasem tak, aby w skrajnie niekorzystnych warunkach (godziny szczytu, mróz) realizacja kursu nie była zagrożona. Po zakończeniu dnia pracy autobusy wracają na zajezdnię i w nocy ładują się do pełna na tamtejszej stacji ładowania.

Wartość projektu to około 20 mln zł, w tym dofinansowanie: 85% tj. około 14 mln zł.

Autobusy powinny pojawić się na ulicach Opola w drugiej połowie 2021 r.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
Opole
UM
MZK Opole
CUPT
elektrobus
unia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.