TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusowe reklamy w politycznej wojnie
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 31.03.2019 14:00:20
Autobusowe reklamy w politycznej wojnie ; fot Nowe Media

Warszawski radny PiS zapowiada zawiadomienie do prokuratury ws. reklam kandydatów KO na autobusach.

-"Rozważam sporządzenie zawiadomienia do prokuratury w zakresie działania na rzecz szkody spółki z art. 296 kodeksu karnego - powiedział radny PiS w Warszawie Sebastian Kaleta, odnosząc się do sprawy sięgających 80 proc. zniżek dla Koalicji Obywatelskiej za reklamy na autobusach miejskich przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.

W czwartek - 28 marca - portal dorzeczy.pl opublikował skany faktur wystawionych Koalicji Obywatelskiej jesienią 2018 roku przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Wynika z nich, że za reklamy niektórych kandydatów Koalicji w jesiennych wyborach samorządowych umieszczone na autobusach i przystankach zapłacono ok. 20 proc. ich cennikowej wartości.

PiS pyta

-"Ta sprawa ma wiele pytań w zakresie prawidłowości finansowania kampanii, niezgodnego z prawem finansowania kampanii przez spółkę komunalną, ma rożne elementy dotyczące zarządzania mieniem spółki" - mówił w trakcie piątkowej konferencji prasowej Sebastian Kaleta.

Dodał, że MZA jest spółką prawa handlowego należącą do miasta, ale rygor odpowiedzialności karnej za wyrządzenie szkody takiej spółce spoczywa na organach tej spółki oraz, że wie, kto odpowiada w miejskich autobusach za udzielenie tego rabatu. "Jest to radny PO dzielnicy Śródmieście pan Grzegorz Rogólski, aktywnie działający w kampanii Rafała Trzaskowskiego (...) Jako dyrektor w MZA odpowiedzialny za reklamę sprzedawał te usługi z rabatem 80 proc. swoim kolegom z partii" - powiedział Kaleta.

Zapowiedział, że radni będą podejmowali szereg działań zgodnie ze swoimi kompetencjami, by wyjaśnić tą sprawę. "Ale niezależnie od ich działań rozważam sporządzenie zawiadomienia do prokuratury w zakresie działania na rzecz szkody spółki z art 296 kodeksu karnego. W przypadku pana Rogólskiego i innych osób, również należy rozważyć, czy prokuratura powinna zbadać, czy osoba mająca wpływ na na działalność spółki, działa na własną korzyść. Osoby, które są nominowanie do spółek, są nominowane przez prezydenta. Jeżeli by się zmienił, to mogłyby stracić pracę. To jest typ przestępstwa z art. 296 zagrożony karą więzienia do lat ośmiu " - powiedział Kaleta.

Stwierdził również, że liczy na to, iż PO i MZA przedstawi raport z tego, ile komitetów zapłaciło MZA za reklamy w kampanii wyborczej.

Warszawa odpowiada

Rafał Trzaskowski, pytany na piątkowym briefingu o doniesienia dorzeczy.pl podkreślił, że takie zniżki oferowane są każdemu.

-"Zawsze zniżki są dla wszystkich. Przy kolejnych kampaniach wyborczych - jeżeli są zniżki, a rzeczywiście one są przy każdej kampanii wyborczej - taka oferta jest kierowana do wszystkich komitetów wyborczych" - powiedział.

"W tym przypadku, z tego co wiem, skorzystały cztery komitety wyborcze i trzeba po prostu tylko i wyłącznie mieć taką wolę" - podkreślił. Jak dodał, obok Koalicji Obywatelskiej było to SLD, a także komitet wyborczy Jana Śpiewaka i Bezpartyjni Samorządowcy. "Nie może tu być mowy i nigdy nie będzie mowy o preferencji dla jednej partii politycznej" - zaznaczył.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
MZA Warszawa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.