TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Archeolodzy będą kontynuować prace na trasie tramwajowej na Naramowice
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 11.01.2020 19:30:28
Archeolodzy będą kontynuować prace na trasie tramwajowej na Naramowice (foto: PIM)

W przyszłym tygodniu rozpoczną się kolejne badania archeologiczne w miejscu powstawania nowej trasy tramwajowej na poznańskie Naramowice. Pod koniec grudnia naukowcy odkryli pozostałości osady sprzed 2 tys. lat i niemal 100 mogił dawnego cmentarza ewangelickiego.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się kolejne badania archeologiczne w miejscu powstawania nowej trasy tramwajowej na poznańskie Naramowice. Pod koniec grudnia naukowcy odkryli pozostałości osady sprzed 2 tys. lat i niemal 100 mogił dawnego cmentarza ewangelickiego.

Archeolodzy pracują już w parku Kosynierów, a teraz pojawią się także w rejonie skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej oraz schronów przy ul. Sarmackiej. To tereny w strefie ochrony konserwatorskiej, dlatego należy je przebadać przed pracami budowlanymi" – podkreślił wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Grzegorz Bubula.

Dodał, że jednocześnie trwa również rozbiórka budynków kolidujących z planowaną trasą. Dotąd generalny wykonawca zakończył rozbiórkę budynków przy ul. Czarna Rola, Sarmackiej 1 i Naramowickiej 149. Trwają prace przygotowawcze do rozbiórki budynków w rejonie ul. Jasna Rola i przy ul. Naramowickiej 213.

W rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej archeolodzy spodziewają się m.in schronu amunicyjnego, artyleryjskiego i mobilizacyjnego, a przy ul. Sarmackiej schronów mobilizacyjnych. Łącznie badaniom będzie podlegał teren ponad 8 hektarów.

"Prace te nie powinny wiązać się z utrudnieniami w ruchu, jednakże prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie tych działań i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie. Prace będą prowadzone zgodnie z warunkami określonymi przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz pod jego stałym nadzorem. Harmonogram inwestycji uwzględnia badania archeologiczne i ewentualne interesujące odkrycia tak, by nie wpłynęły na termin wykonania zadania" – podała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ramach inwestycji na terenie rozpoczynających się badań powstanie m.in. dwupoziomowy węzeł komunikacyjny, dzięki któremu tramwaje pojadą bezkolizyjnie nad ulicą Lechicką, a teren w rejonie ul. Sarmackiej to obszar przyszłego zintegrowanego przystanku tramwajowo-autobusowego Naramowice, gdzie do niedawna znajdowały się garaże.

Pod koniec grudnia archeolodzy, którzy – także w związku z budową trasy tramwajowej – prowadzili badania w parku Kosynierów w Poznaniu odkryli pozostałości osady sprzed 2 tys. lat. Z kolei na terenie po dawnym cmentarzu ewangelickim, istniejącym od 1899 r. do końca II wojny światowej, znaleziono niemal 100 mogił. Odkryte ludzkie szczątki zostaną ponownie pochowane na jednym z poznańskich cmentarzy, a znaleziska związane z prastarą osadą trafią do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Spółka przypomniała, że planowana trasa tramwajowa na poznańskie Naramowice będzie miała ok. 3,3 km. Inwestycja obejmuje też budowę niemal 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i ze skrzyżowaniami. Tramwaj pojedzie od przebudowanej pętli Wilczak na północ Poznania do ul. Błażeja na Naramowicach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
budowa
torowisko
linia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.