TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Antyterroryści odbili tramwaj. W Gorzowie [FILM]
InfoTram.pl - Opublikowano: 09.03.2019 13:00:20
Antyterroryści odbili tramwaj. W Gorzowie [FILM]

7 marca policjanci z Gorzowa, Poznania i Szczecina ćwiczyli w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp.

Profesjonalny szturm, testosteron, pisk opon, huki, zadymienie, wybijane szyby i wreszcie odbijanie zakładników z rąk napastników- to sceny, które rozegrały się na zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Antyterroryści z Gorzowa, Poznania i Szczecina ćwiczyli działania zgrywające, aby w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, być w pełni przygotowani na stanowczą ale i bezpieczną reakcję.

7 marca lubuscy antyterroryści połączyli swoje siły z kolegami z Poznania i ze Szczecina oraz Straży Granicznej. Celem czwartkowych /7 marca/ ćwiczeń było zgranie i synchronizacja pododdziałów antyterrorystycznych Działania zgrywające miały na celu połączenie wysokich, indywidualnych umiejętności każdego policyjnego antyterrorysty. Ci w każdym z garnizonów znają swoje zachowania na pamięć.

Chodziło więc o to, aby w przypadku zaistnienia większego zagrożenia, gdzie potrzebny jest udział kilku oddziałów, bez namysłu, zawahania i dłuższych przygotowań taktycznych przystąpić już do fazy szturmowej w większej liczbie. To duże wyzwanie, gdzie kilkudziesięciu antyterrorystów musi nagle realizować zadanie, do którego wcześniej potrzebna była dużo mniejsza ich liczba. Optymalna synchronizacja takich działań pod względem taktycznym i technicznym decyduje o ostatecznym rozwiązaniu podobnych sytuacji. A, że nie ma tu miejsca na najmniejszy błąd, wszystko musi przebiegać jak w szwajcarskim zegarku. Do tego potrzebne są godziny spędzone na poligonie i w terenie.

Komunikacyjny scenariusz

Dzięki uprzejmości Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. policyjni antyterroryści mieli możliwość ćwiczeń przy wykorzystaniu realnych środków komunikacji. Ćwiczyli zatem na zajezdni tramwajowej kilkanaście scenariuszy i wariantów. Od tych najprostszych polegających na podejściu, po te najbardziej skomplikowane- dynamiczne podjazdy z użyciem samochodów bojowych, amunicji barwiącej, granatów hukowych czy środków pozoracji. Finałem było odbijanie zakładników z rąk napastników oraz ich zatrzymanie.

Do realizacji takich ćwiczeń pododdziałów zgrywających jednostek ościennych z pewnością jeszcze dojdzie. Ale te działania pokazały, że wysoki poziom indywidualny każdego z policyjnych antyterrorystów, przekłada się na skuteczność działań kilku pododdziałów, a co za tym idzie na realne zapewnienie bezpieczeństwa całemu społeczeństwu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Policja
Lubuskie
  • Mariusz Łojko – 09.03.2019

    takie historyczne tramwaje poniszczyli... :(

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.