TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Andrychów zostaje z PKS Południe do 2023 roku
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.03.2019 16:00:03
Andrychów zostaje z PKS Południe do 2023 roku

Dziś, 8 marca Andrychów rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacji miejskiej. Do końca 2023 r. za to zadanie będzie odpowiadała firma PKS Południe ze Świerklańca. Tym samym powiększy ona swój stan posiadania dwukrotnie w tym mieście.

Dziś, 8 marca Andrychów rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacji miejskiej. Do końca 2023 r. za to zadanie będzie odpowiadała firma PKS Południe ze Świerklańca. Tym samym powiększy ona swój stan posiadania dwukrotnie w tym mieście.

Przypomnijmy, że wraz z końcem ubiegłego roku wygasły umowy, które dotychczas Andrychów miał podpisane z dwoma operatorami. Mowa o konsorcjum świerklanieckich fim PKS Południe i LZ Lazar oraz lokalnego MK Trans. Firmy te jednak obsługują Andrychów i okoliczne miejscowości do końca lutego. Przetarg, który miasto ogłosiło na początku listopada 2018 r. zakończył się unieważnieniem. Urzędnicy otrzymali oferty z cenami, które były dla nich nie do zaakceptowania.

27 grudnia miasto ogłosiło więc nowy przetarg na pięcioletnie operowanie 14 minibusami Iveco 72C Urby. Był on dalej podzielony na dwie części. Umowy z nowymi przewoźnikami będą obowiązywały od marca 2019 r. do końca 2023 r. Dalej postawiono na kontrakty netto.

W ramach pierwszego zadania miasto szuka operatora pięciu linii autobusowych. Praca eksploatacyjna na tym pakiecie ma wynieść 2 388 710 wzkm. W tej puli przewidziano do obsługi następujące linie:

 • 1. Andrychów Dworzec Autobusowy - Andrychów osiedle Żwirki i Wigury
 • 2. Andrychów - Roczyny
 • 3. Andrychów - Brzezinka
 • 4. Andrychów - Sułkowice - Targanice
 • 5. Andrychów - Sułkowice - Nawieśnica
Z kolei operator drugiego pakietu będzie miał do wyjeżdżenia 2 195 720 wzkm. W ramach tego zadania będzie miał do obsłużenia 4 linie:
 • 6. Andrychów - Sułkowice - Bolęcina
 • 7. Andrychów – Sułkowice - Rzyki
 • 8. Andrychów - Zagórnik
 • 9. Andrychów - Inwałd
Operatorzy każdego ze zleceń otrzymają po siedem minibusów Iveco należących do miasta. Dalej także będą musieli podstawić we własnym zakresie po dwa małe autobusy, najlepiej klimatyzowane i fabrycznie nowe za co do zdobycia są dodatkowe punkty.

30 stycznia minął termin składania ofert. Na pierwsze zadanie Andrychów przygotował 5 500 855 zł brutto. A to oznacza, że miasto jest gotowe dotować operatora tego zlecenia na początek w stawką w wysokości 2,13 zł/wzkm netto. To wzrost o 21% w porównaniu do poprzedniego podejścia. Wtedy urzędnicy założyli dopłatę w wysokości 1,76 zł/wzkm netto.

Na drugą część urzędnicy przygotowali 4 247 044 zł brutto, co daje początkową kwotę dopłaty na po stawce 1,79 zł/wzkm netto. To również oznacza analogiczny wzrost stawki dotacji w porównaniu poprzednim postępowaniem. Wtedy bowiem Andrychów założył kwotę dopłaty do tego pakietu w wysokości 1,48 zł/wzkm netto.

Do pierwszego pakietu zgłosili się:

 • konsorcjum Bus Janiso z Andrychowa oraz pszczyńskiej firmy Traf-Line - 5 142 144,64 zł brutto, co daje 1,99 zł/wzkm netto dopłaty
 • andrychowski MK Trans - 5 940 924,39 zł brutto, co daje 2,30 zł/wzkm netto dopłaty
 • PKS Południe ze Świerklańca - 5 042 297,18 zł brutto, co daje 1,95 zł/wzkm netto dopłaty
W drugiej części pojawiły się dwie oferty. O zadanie to walczyli:
 • MK Trans - 4 334 533,11 zł brutto, co daje 1,83 zł/wzkm netto dopłaty
 • PKS Południe - 3 382 918,32 zł brutto, co daje 1,43 zł/wzkm netto dopłaty
Decydujące znaczenie miała cena, a to oznacza, że PKS Południe mógł powoli otwierać szampana i szykować się do prowadzenia działalności w Andrychowie przez kolejne lata. Od dziś to już oficjalny werdykt. A zatem jeszcze tylko formalności w postaci umowy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Andrychów
UM
Iveco
MMI
Traf-Line
MK Trans
Bus Janiso
PKS Południe
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.