TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Aldesa, Sprint i Siemens w walce o katowicki ITS
TransInfo.pl - Opublikowano: 22.01.2020 16:30:14
Trzy oferty na katowicki ITS. Ponad budżetem

Katowicki system zarządzania ruchem chcą wybudować firmy Aldesa, Sprint i Siemens Mobility . Jednak ich oferty są znów znacznie droższe, niż w planach.

System zarządzania ruchem, który miałby m.in. poprawić płynność przejazdu przez Katowice, chce zbudować samorząd tego miasta. W powtórzonym przetargu miasto znów otrzymało trzy oferty znacznie przekraczające budżet 71,6 mln zł. Najtańsza z nich jest droższa o 26,1 mln zł.

Chodzi o unijny projekt Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem (ITS) o wartości oszacowanej na 56,5 mln zł. Projekt został już dofinansowany kwotą 47,8 mln zł w konkursie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dotyczącym rozwoju infrastruktury transportu niskoemisyjnego.

Trzy oferty

W trwającym od początku listopada ub. roku powtórzonym przetargu na to zamówienie, miasto chciałoby pozyskać system w ciągu 24 miesięcy od zawarcia umowy. Całe zamówienie o łącznej wartości oszacowanej na 71,6 mln zł brutto podzielono na dwie części: wdrożenia (w ciągu 24 miesięcy, z budżetem 49,6 mln zł brutto) oraz utrzymania przez kolejne 66 miesięcy (jako prawo opcji, z budżetem blisko 22 mln zł).

W terminie spłynęły trzy oferty. Najtańszą – w obu częściach – przedstawiło konsorcjum polskich i hiszpańskich spółek z grupy Aldesa oraz hiszpańskiej firmy ACISA, proponując ceny 82,3 mln zł za wdrożenie systemu i 15,4 mln zł za jego utrzymanie (łącznie 97,7 mln zł brutto).

Kolejne oferty złożyły firmy Sprint (89,1 mln zł za pierwszą część i 18,8 mln zł za drugą; łącznie 107,9 mln zł brutto) oraz Siemens Mobility (84,5 mln zł za pierwszą część i 31,5 mln zł za drugą; razem 116 mln zł brutto).

Przetargowa ocena

W przetargu założono ocenę ofert pod kątem kryteriów: ceny (60 proc.), oceny zaproponowanego systemu (20 proc.) oraz poprawy warunków ruchu (20 proc.). W specyfikacji przetargowej określono korytarze transportowe, których dotyczyło będzie kryterium "poprawy warunków ruchu" - osobno dla tramwajów, autobusów i pojazdów indywidualnych.

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, budowę, dostawę i montaż elementów systemu zarządzania ruchem, z wszystkimi elementami potrzebnymi do współdziałania podsystemów m.in.: dynamicznej informacji dla kierowców (w tym parkingowej), planowania podróży intermodalnych, przydzielania priorytetu pojazdom uprzywilejowanym oraz komunikacji zbiorowej, obsługi systemów sterowania sygnalizacjami i znakami zmiennej treści, zarządzania zdarzeniami drogowym i odczytu tablic rejestracyjnych, archiwizacji, analizy i planowania oraz informacji o sytuacji ruchowej.

W specyfikacji przetargowej zaznaczono m.in., że katowicki ITS powinien możliwie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę techniczną oraz współpracować z działającymi i rozbudowywanymi systemami w mieście, jak sterowniki sygnalizacji świetlnych, Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz czy systemy karty publicznej i informacji pasażerskiej oraz systemami zewnętrznymi.

Zmiany w drugim podejściu

W powtórzonym postępowaniu miasto nieco okroiło zakres pierwotnego zamówienia (m.in. liczbę objętych systemem skrzyżowań) i wydłużyło termin realizacji I etapu (z 20 miesięcy do 24), przy założeniu utrzymania budżetu unijnego projektu.

W pierwszym postępowaniu, które trwało od czerwca 2018 r. do kwietnia 2019 r. trzy oferty wykonawców przekroczyły łączny budżet zamówienia określony na 68,6 mln zł - w zakresie od 44 mln zł do 64 mln zł.

Najtańszą ofertę przedstawiło wówczas konsorcjum polskiej spółki T4B i czeskiej Cross Zlin, proponując ceny 88,3 mln zł za wdrożenie systemu i 24,2 mln zł za jego utrzymanie (łącznie 112,5 mln zł brutto).

Kolejne oferty złożyły w pierwszym przetargu firmy Sprint (101 mln zł za pierwszą część i 18 mln zł za drugą; łącznie 119 mln zł brutto) oraz Siemens Mobility (108,7 mln zł za pierwszą część i 23,8 mln zł za drugą; razem 132,5 mln zł brutto). Miasto chciało przeznaczyć 50,4 mln zł na pierwszą część i 18,3 mln zł na drugą.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
ITS
Katowice
Aldesa
Sprint
Siemens
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.