TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Aldesa i Sprint w walce o opolski ITS
TransInfo.pl - Opublikowano: 26.11.2019 17:30:14
Aldesa i Sprint w walce o opolski ITS; fot. UM Opole

Opole znalazło chętnych na wykonanie systemu ITS.

Miejski Zarząd Dróg w Opolu dość długo przekładał termin otwarcia ofert w przetargu na wykonanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym w Opolu - ITS Opole.

Minęło kilka miesięcy od ogłoszenia zamówienia i w końcu udało się pozyskać wykonawców. Zgłosiło się dwóch chętnych:

  • Sprint S.A. z ceną 39 844 477,86 PLN,

  • Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. z ceną 46 966 873,89 PLN.

Podane ceny dotyczą realizacji dwóch etapów zamówienia. Obie propozycje przekraczają jednak budżet zamawiającego, który na to przedsięwzięcie wyniósł: 38 510 694,84 PLN.

Przy tak dużych kwotach dystans do najtańszej oferty jest nieznaczny. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że MZD znajdzie w miejskiej kasie dodatkowe środki.

Unijne wsparcie

Zadanie ma być realizowane w ramach projektu pod nazwą: "Poprawa funkcjonowania systemu transportu publicznego oraz zastosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego w obrębie stacji kolejowej Opole Wschód". Inwestycja jest dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj". W zadaniu wyodrębniono zakres gwarantowany oraz zakres opcjonalny. Zadanie podzielono na dwa etapy składające się na całość inwestycji.

Etapy zamówienia - zakres gwarantowany

Zakres gwarantowany, tj. etap I - obejmuje zaprojektowanie, dostarczenie, wykonanie i uruchomienie systemu ITS Opole. Składa się on z czterech zakresów:

1. opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych pozwoleń i uzgodnień wymaganych aktualnymi przepisami prawnymi i przeprowadzeniem uzgodnień ze wszelkimi podmiotami trzecimi oraz przekazanie zamawiającemu wszelkich praw autorskich do stworzonego dzieła, zapewniającej wykonanie i uruchomienie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem,

2. obejmujący wykonanie robót budowlano – montażowych wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego,

3. obejmujący dostarczenie i uruchomienie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem,

4. obejmujący wykonanie, dostawę i montaż: 8 sztuk tablic informacyjnych oraz 8 sztuk tablic pamiątkowych zgodnie z wytycznymi zamawiającego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakres opcjonalny

Zakres opcjonalny, czyli etap II, obejmuje dwa obszary:

1. wsparcie operacyjne Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem wytworzonego w ramach wykonania etapu I przedmiotu umowy,

2. utrzymanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem wytworzonego w ramach wykonania etapu I przedmiotu umowy.

Etap II został oznaczony w tym zamówieniu jako zakres opcjonalny i zrealizowany będzie dopiero po wyborze przez zamawiającego oferty najkorzystniejszej i po wyrażeniu takiej woli przez zamawiającego. Miasto przewiduje, że zajęcie w/w stanowiska (woli) zależeć będzie od wielkości środków finansowych jakimi zamawiający będzie dysponował w czasie trwania umowy i nastąpi w terminie do 90 dni przed planowanym rozpoczęciem realizacji etapu II.

Wykonanie etapu I ma nastąpić do dnia 29 października 2021 roku, z kolei etap II – opcjonalny ma być realizowany w ciągu 36 miesięcy od dnia zakończenia etapu I (tj. do dnia 29 października 2024 roku).

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
ITS
Sprint
Aldesa
Opole
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.