TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

7 autobusów dla PKS Nysa. SOR, Iveco czy Solaris?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 05.04.2019 12:15:56
7 autobusów dla PKS Nysa. SOR, Iveco czy Solaris?

Do wczoraj, 4 kwietnia Starostwo Powiatowe w Nysie czekłao na oferty w przetargu na dostawę siedmiu autobusów niskowejściowych. Przedstawił je wyjątkowo ciekawy tercet.

Do wczoraj, 4 kwietnia Starostwo Powiatowe w Nysie czekłao na oferty w przetargu na dostawę siedmiu autobusów niskowejściowych klasy MAXI dla tamtejszego PKS. Wszystkie oferty co prawda przewyższają założony budżet, ale co najciekawsze przedstawił je wyjątkowo ciekawy tercet. Najtańszy jest SOR. Jednak to obecność Solarisa jest największą niespodzianką.

Fiasko i nowy przetarg
Urzędnicy z Nysy musieli jeszcze raz poszukać dostawcy siedmiu "dwunastek" LE. O sprawie anulowania poprzedniego zamówienia pisaliśmy pod koniec stycznia.

"Autobusy, które miał dostarczyć SOR nie spełniały warunków technicznych określonych w przetargu i zostały mu zwrócone. Nie spełniały wymagań dotyczących mocy silnika i warunków podróży dla niepełnosprawnych" - tłumaczył Nowej Trybunie Opolskiej Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.

Konieczne więc było ogłoszenie nowego przetargu. Ten rozpoczął się 1 marca. Siedem autobusów z napędem konwencjonalnym (silniki diesla Euro 6) będzie wyposażonych w elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, system sprzedaży biletów i monitoring wizyjny. Będą objęte długą, bo pięcioletnią gwarancją całopojazdową. Każdy ma umożliwiać podróż min. 47 pasażerom, w tym na miejscach siedzących min. 37 osobom. Autobusy będą umożliwiały przewóz osób niepełnosprawnych, gdyż będą wyposażone w miejsce na wózek. Powiat dalej interesowały wyłącznie konstrukcje niskowejściowe z nadwoziami nie dłuższymi niż 13,5 m.

Autobusy mają trafić do Nysy w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

Ciekawe oferty, ale budżet...
Urzędnicy do wczoraj czekali na oferty. Na siedem niskowejściowych "dwunastek" w pakiecie z długą gwarancją przygotowali 6 457 500 PLN brutto. A to oznacza, że koszt pozyskania jednego pojazdu tego typu przyjęli na poziomie 750 000 PLN netto. To znacznie więcej nic w poprzednich podejściach, ale dalej za mało jak na oczekiwania producentów i jeszcze wymóg pięcioletniej gwarancji.

Pierwszą i jednocześnie najdroższą ofertę przedstawił producent, którego obecności w tym przetargu nikt się nie spodziewał. To Solaris, który pierwszy raz w Polsce zaoferował Nowego Urbino 12LE. Producent "jamników" zaproponował za nyską realizację 8 136 450 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową w wysokości 945 000 PLN netto za nU12LE.

Drugi oferentem jest polski dealer autobusów z rodziny Iveco Crossway, a więc słupska firma ABP Bus&Coach. Jej propozycja opiewa na 6 973 669,50 PLN brutto. Daje to cenę za jednego Crossway'a 12LE Line w wysokości 809 950 PLN netto.

Najtańszą propozycję przedstawił SOR. Czeski producent mocno odskoczył swoim konkurentem. Jest bowiem gotów wykonać nyskie zamówienie za 6 596 260 PLN brutto. A to oznacza cenę jednostkową za autobus typu CN12 w wysokości 766 116 PLN netto.

Teraz pora na ruch powiatu. Różnice pomiędzy oferentami są dosyć spore uwzględniając wymóg pięcioletniej gwarancji. Sam budżet jak już wspomnieliśmy również był taki sobie, a wręcz nie uwzględniał tej okolicznośći.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Nysa
powiat
PKS Nysa
SOR
Iveco
ABP
Solaris
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.