TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

60 kierowców dla PKM Tychy od Irexu i Meteora?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.05.2019 15:00:03 1 komentarz
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

PKM w Tychach otrzymał jedną ofertę w przetargu, w którym szukało firmy, która zapewni spółce dodatkowych kierowców. Ta, którą wczoraj, 14 maja otwarto mieści się w szacunkach przewoźnika.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach otrzymało jedną ofertę w przetargu, w którym szukało firmy, która zapewni spółce dodatkowych kierowców. Jedyna oferta, którą przedwczoraj, 14 maja otwarto mieści się w szacunkach PKM.

Przypomnijmy pokrótce historię tego postępowania. Przetarg jest pokłosiem problemów tyskiego przewoźnika z jego kierowcami. Ci bowiem odmówili na początku kwietnia pracy w nadgodzinach, a to z kolei poskutkowało brakiem obsad na poszczególnych zadaniach przewozowych. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Problemy? Podwykonawca
PKM postanowił wyjść temu naprzeciw i zaczął poszukiwania zewnętrznej firmy. Jej obowiązkiem ma być zapewnienie minimum 60 kierowców, a więc tylu, aby zapewnić obsadę dla zadań przewozowych na ok. 22 - 25 autobusów. Umowa między tyskim przewoźnikiem, a podwykonawcą będzie obowiązywała przez dwa lata, do końca maja 2021 r.

W tym okresie kierowcy partnera PKM mają obsadzić zadania przewozowe, na których ma zostać wykonana praca eksploatacyjna na poziomie 4 140 000 wzkm. A to według naszych szacunków może oznaczać zapotrzebowanie na obsadzenie służb w zakresie między 230 000 a 260 000 roboczogodzin w trakcie całego kontraktu.

O grosz
Tyski przewoźnik wskazał, że szacunkowa wartość zamówienia to 9 963 060 zł netto, a więc 2,41 zł/wzkm netto. To oznacza, że godzina pracy zewnętrznego kierowcy kosztowałaby PKM maksymalnie między 38,30 a 43,35 zł netto. Co istotne przewoźnik nie wymagał, aby kierowcy podwykonawcy byli zatrudnieni na umowach o pracę. A to oznacza praktycznie pełną dowolność w wyborze formy zatrudnienia.

Przedwczoraj minął termin składania ofert. Na dwuletnie zatrudnienie podwykonawcy PKM przygotował dokładnie tyle, ile wskazał w ogłoszeniu o zamówieniu. Jedyna oferta, którą spółka wczoraj otworzyła na styk zmieściła się w jej szacunkach.

Przedstawiło ją konsorcjum. Tworzą je już dawno nie widziana w przetargach firma Usługi Przewozowe Irex z Sosnowca, a partneruje mu świętochłowicki Meteor, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Oferta dla PKM opiewa na 9 936 000 zł netto, a to daje cenę 2,40 zł/wzkm netto. To oznacza, że "widełki" stawek za jedną godzinę pracy kierowcy podwykonawcy, które wskazaliśmy minimalnie należałoby skorygować, a następnie od tego odjąć koszty firmy.

Czekamy więc na rozstrzygnięcie, które w tej sytuacji jest formalnością. O grosz.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
kierowca
PKM Tychy
UP Irex
Meteor
  • czeslaw2 – 16.05.2019

    Już dawno nie widziana? Ahahahahahah przecież oni tam cały czas jeżdżą :-D

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.