TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

40. tramwaj nOVA pojechał z Siedlec do Ostrawy
InfoTram.pl - Opublikowano: 24.10.2019 10:45:32
40. tramwaj nOVA pojechał z Siedlec do Ostrawy (foto: Stadler)

Ostatni z 40 zamówionych przez DPO Ostrawa tramwajów typu TANGO NF2 «nOVA» opuścił siedlecki zakład i został przekazany przewoźnikowi. Tym samym pierwszy kontrakt tramwajowy realizowany przez Stadler Polska w Siedlcach został zakończony z sukcesem.

Ostatni z 40 zamówionych przez DPO Ostrawa tramwajów typu TANGO NF2 «nOVA» opuścił siedlecki zakład i został przekazany przewoźnikowi. Tym samym pierwszy kontrakt tramwajowy realizowany przez Stadler Polska w Siedlcach został zakończony z sukcesem.

Stadler Polska podpisał umowę z czeskim przewoźnikiem Dopravni podnik Ostrava a.s. (DPO) na dostawę 30 + 10 nowoczesnych pojazdów typu TANGO NF2 w 2017 roku. Zamówienie było pierwszym w historii siedleckiego zakładu kontraktem na budowę tramwajów. Przy jego realizacji spółka współpracowała z zakładem Stadler Środa w Środzie Wielkopolskiej, specjalizującym się w produkcji stalowych pudeł do produkcji tramwajów.

Zamówione pojazdy były przekazywane przewoźnikowi sukcesywnie jesieni 2018 roku, po odbyciu testów i uzyskaniu homologacji zostały wprowadzane do eksploatacji w Ostrawie. Cieszą się sympatią pasażerów i wyróżniają najwyższą niezawodnością.

Rozpoczęcie produkcji tramwajów w siedleckim zakładzie było dla nas nowym doświadczeniem, w którym potwierdziliśmy nasze kompetencje techniczne i jakościowe. Wiemy, że nasze tramwaje przypadły do gustu mieszkańcom Ostrawy i bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy przekonani, że będą dobrze służyły przewoźnikowi i pasażerom – powiedział Tomasz Prejs, członek zarządu i dyrektor zarządzający Stadler Polska.

Zakład Stadler Polska, znany dotychczas przede wszystkim z produkcji pociągów typu FLIRT, obok zamówień na te pojazdy, realizuje obecnie kolejne zamówienia na tramwaje – dla Krakowa, Brunszwiku i Lipska.

Pojazdy TANGO NF2 «nOVA»  zaprojektowano na bazie sprawdzonego i przetestowanego modelu TANGO, który dostosowano do potrzeb spółki DPO w Ostrawie i odpowiednio zmodyfikowano o niską podłogę. O otrzymaniu pierwszego zamówienia na czeskim rynku zadecydowała przewaga techniczna. Tramwaj TANGO NF2 «nOVA» to nowoczesny pojazd zapewniający wysoki komfort jazdy i niskie koszty eksploatacji. Posiada modułową budowę, ergonomiczną kabinę motorniczego i jest w pełni klimatyzowany. Obrotowe wózki jezdne z elastyczną ramą zapewniają spokojny bieg pojazdu. Tramwaj charakteryzuje się także niskim poziomem hałasu nawet przy dużych prędkościach. Jest w pełni niskopodłogowy i dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Jego konstrukcja spełnia wszystkie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa standardy UE. Dodatkowo czoło tramwaju jest ukształtowane optymalnie pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa pieszych. Dwuczłonowe tramwaje «nOVA» mają długość 24,9 m, szerokość 2,5 m i wysokość 3,6 m. Mieszczą do 188 pasażerów, w tym 61 na miejscach siedzących. Pojazdy posiadają czworo szerokich, dwuskrzydłowych drzwi, umożliwiających szybkie wsiadanie i wysiadanie, a także rampę dla wózków inwalidzkich. Rozwijają maksymalną prędkość 80 km/h.

 

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Stadler
Ostrawa
nOVA