TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

3,6 mld zł na warszawską komunikację w 2020
TransInfo.pl - Opublikowano: 17.12.2019 16:30:00
3,6 mld zł na warszawską komunikację w 2020; fot. ZTM Warszawa

Rada Warszawy przyjęła budżet miasta na 2020 r. Na transport i komunikację przeznaczono w nim 3,6 mld zł.

Rada Warszawy przyjęła budżet miasta na 2020 r. Na transport i komunikację przeznaczono w nim 3,6 mld zł.

Transport i komunikacja to druga pod względem wydatków pozycja w budżecie (najwięcej Warszawa wyda na edukację 4,784 mld zł) – to 3,606 mld zł.

Komunikacja miejska jest najchętniej wybieranym przez warszawiaków środkiem transportu – autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad 1,183 mld pasażerów rocznie. Pamiętajmy, że miasto finansuje 65 proc. kosztu przejazdu, pozostałe 35 proc. przypada na pasażera, który płaci za bilet.

Utrzymanie i rozwój

-"Zarząd Transportu Miejskiego będzie miał do dyspozycji 3,1 mld zł – tyle będzie kosztowało funkcjonowanie sprawnego systemu komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej. Wydamy je przede wszystkim na zakup usług przewozowych czyli kursów autobusów, tramwajów, pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz na wspólny bilet ZTM-KM-WKD. Na te cele przeznaczono 2,920 mld zł. Rocznie pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego przejeżdżają 262,5 mln wozokilometrów. Rozwijamy ekologiczny i sprawny transport szynowy – w przyszłym roku pociągi pojadą wydłużoną na zachód o trzy stacje drugą linią metra, Tramwaje Warszawskie oczekują na dostawę ponad 200 nowych tramwajów, a operatorzy autobusowi inwestują w nisko i zeroemisyjny tabor – autobusy na gaz, hybrydowe i elektryczne - informuje ZTM Warszawa.

Pozostała kwota (ok. 180 mln zł) to pieniądze na inne zadania ZTM, np. budowę i remonty przystanków oraz pętli, funkcjonowanie systemu biletowego, utrzymanie parkingów P+R, działanie Punktów Obsługi Pasażerów, informację pasażerską, nadzór ruchu, Warszawskie Linie Turystyczne, organizację komunikacji specjalnej w np. we Wszystkich Świętych itd.

Odrębną pozycją jest budowa II linii metra. W przyszłym roku Warszawa wyda na nią 935 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
Warszawa
ZTM Warszawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.