TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

200 nowych wiat przystankowych w Poznaniu
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 11.01.2020 16:30:32
200 nowych wiat przystankowych w Poznaniu (foto: UMP)

200 nowych wiat przystankowych stanie w Poznaniu w 2020 roku. Część z nich zostanie wyposażona w ekrany ledowe. Wiosną natomiast, na dachach kilku z nich posadzony zostanie rozchodnik; roślina, która m.in. wychwytuje drobne zanieczyszczenia powietrza.

200 nowych wiat przystankowych stanie w Poznaniu w 2020 roku. Część z nich zostanie wyposażona w ekrany ledowe. Wiosną natomiast, na dachach kilku z nich posadzony zostanie rozchodnik; roślina, która m.in. wychwytuje drobne zanieczyszczenia powietrza.

Nowe wiaty zaczną pojawiać się na terenie całego miasta od lutego. Niektóre platformy przystankowe zyskają kolejne - będą stawiane tam, gdzie jest dużo pasażerów i jedna wiata nie wystarczy, a warunki techniczne pozwalają na dostawienie kolejnej.

Jak tłumaczył wiceprezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski, "pod koniec tego roku co trzecia wiata na przystanku będzie już nowa i bardziej funkcjonalna. Zyska na tym estetyka miasta, a przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej. Cały ten proces jest możliwy również dzięki udanej współpracy z ZTM i MPK".

Nowe wiaty wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Mają kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 2 m, chroniący przed słońcem i deszczem, oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Docelowo wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić rozkład jazdy po zmroku.

Jak wskazał poznański magistrat, 30 nowych wiat, które staną w tym roku, wyposażonych będzie w ekrany ledowe. Dzięki temu możliwe będzie np. szybkie komunikowanie się z mieszkańcami i informowanie ich o zagrożeniach pogodowych czy utrudnieniach w ruchu.

"Wiosną osiem już postawionych wiat się zazieleni. W marcu na ich dachach posadzony zostanie rozchodnik. To niewielka roślina występująca na terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza" – wyjaśnił magistrat.

Wymiana wiat przystankowych w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Przeprowadza ją City Marketing - marka należąca do Grupy MTP. Do 2025 roku na poznańskich przystankach ma stanąć 600 nowych wiat.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
wiata
przystanek
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.