Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

20. urodziny PeSTki

infotram
31.01.2017 06:27
0 Komentarzy

Była parada taborutramwajowego, gra miejska, okolicznościowy tort i „Sto lat”odśpiewane przy akompaniamiencie Orkiestry Miasta Poznania. Tak w ostatniąniedzielę świętowano dwudziestą rocznicę uruchomienia popularnej PeSTki – trasytramwajowej do pętli os. Sobieskiego.

Jubileuszowa parada tramwajów ruszyła dokładnie o godzinie13:00 z pętli na os. Jana III Sobieskiego. Poznaniacy mogli wspólnie podziwiaćprzejazd zabytkowych, ale też współczesnych pojazdów z taboru poznańskiegoMiejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Twórcom Poznańskiego Szybkiego Tramwaju podziękował JacekJaśkowiak, prezydent Poznania – Ta inwestycja była bardzo potrzebna, służypoznaniakom i jest powodem do dumy – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.Podkreślił również, że z problemami transportu w mieście zmagali się także jegopoprzednicy – Jedyny sposób na korki i sprawne przemieszczanie się to transportpubliczny. Wojciech Szczęsny Kaczmarek, który doprowadził do końca budowęPestki, to on postawił na autobusy i tramwaje, był zwolennikiem komunikacjipublicznej – przekonywał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Choć pierwsza koncepcja budowy linii szybkiego tramwaju wPoznaniu powstała już w roku 1928, to pierwszy tramwaj wyjechał na trasę PST 30stycznia 1997 roku o 10.08. Oficjalne otwarcie linii miało miejsce dzieńpóźniej. Bezkolizyjna trasa szybkiego ruchu tramwajowego , zapewniła sprawną iszybką komunikację dla ponad 70 tys. ludzi mieszkających w północnychdzielnicach miasta – na Winogradach i Piątkowie.

– Wcześniej, tu na Winogrady, jeździły tylko autobusy i tobył kłopot. Jak wreszcie otworzyli trasę to wiele się zmieniło. Przemieszczaniedo centrum stało się wiele krótsze, dlatego ludzie byli bardzo zadowoleni. Niewyobrażam sobie teraz jakby tej Pestki nie było – powiedział Roman Drzewiecki,mieszkaniec Winograd.

Parada tramwajów skończyła się w zajezdni przy ul.Głogowskiej. Tam na mieszkańców czekała Orkiestra Miasta Poznania przy MPK orazokolicznościowy tort. Wojciech Tulibacki, prezes MPK, przypomniał historiębudowy i funkcjonowania trasy. Podziękował za zaangażowanie byłych prezydentówPoznania Andrzeja Wituskiego i Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz byłej premierHannie Suchockiej za pozyskanie funduszy na budowę PST.

– Cieszę się, żeudało się wówczas przekonać radę ministrów, żeby znalazła pieniądze, którepozwoliły zrealizować projekt zapoczątkowany przez prezydenta Wituskiego i byłkontynuowany przez kolejnych. Pestka jest kochana przez poznaniaków – mówiłapremier Hanna Suchocka.

– Zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, które w Polscepojawiły się po raz pierwszy. Przedtem nie używało się automatycznych zwrotnic,nikt nie używał takiej podstacji trakcyjnej jak my. Pod tym względem,przecieraliśmy w Polsce szlaki – wyjaśniał Jerzy Babiak, były dyrektor MPK.Dodał też, że w chwili uruchomienia trasy Szybkiego Tramwaju, nowa linia byłapromowana hasłem „My jedziemy, wy stoicie”. – To było w odniesieniudo kierowców, którzy obok stali, bo na skrzyżowaniu Most Teatralny zawsze byłtaki tłok, a tramwaje jechały.

Prezydent Jacek Jaśkowiak także nawiązał do zaletkomunikacji publicznej. – W tramwaj, którym przyjechaliśmy zmieści 220pasażerów. Tyle osób w ciągu 15 minut może przejechać z os. Sobieskiego naDworzec Zachodni. Jeśli popatrzymy na zapełnienie samochodu, to oznacza, że 1tramwaj zastępuje około 200 samochodów.Zapewnił także, ze trwają prace nad przygotowaniem budowy trasy tramwajowej naNaramowice. – My ten tramwaj zrobimy i mam nadzieję, że za 20 czy 30 lat razemz Maciejem Wudarskiem będziemy zaproszeni na jubileusz tramwaju na Naramowice.

Według Iwony Gajdzińskiej, rzecznik MPK, w ciągu jednejgodziny tramwaje na trasie PST mogą przewieźć ok. 14 tys. pasażerów. Dzienniepodróżuje nią blisko 100 tys. osób. Obecnie trasę obsługuje 48 pociągów na 6liniach: 12, 14, 15, 16, 19 i 20. Tędy prowadzi również linia 201, jedyna linianocna łącząca Piątkowo i Winogrady z centrum miasta i Ratajami.

Komentarze