TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

2 września poznańskie tramwaje wrócą na rond Śródka
POZNAN.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 22.08.2019 11:15:53
2 września poznańskie tramwaje wrócą na rond Śródka (foto: UMP)

Po 18 dniach prac i prawie dwa tygodnie przed planowanym zakończeniem remontu na rondzie Śródka został otwarty przejazd dla samochodów i autobusów.

Po 18 dniach prac i prawie dwa tygodnie przed planowanym zakończeniem remontu na rondzie Śródka został otwarty przejazd dla samochodów i autobusów.

Tramwaje, które obecnie nie kursują pomiędzy placem Wielkopolskim a Śródką, wrócą na swoje stałe trasy 2 września.

MPK skończyło prace wchodzące w zakres drogowy na rondzie Środka. Od dzisiaj rana ruch kołowy odbywa się już normalnie. Remont łuków na rondzie był niezbędny ze względu na bezpieczeństwo i przyszłą modernizację ronda Rataje. Ruch tramwajowy na Śródkę wróci we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W związku z przywróceniem przejazdu drogowego na rondzie Śródka zamknięte zostały przewiązki przy ul. Wyszyńskiego. Samochody mogą już przejechać w stronę ul. Jana Pawła II po rondzie, a autobusy linii 167, 911 i T8, które dotychczas korzystały z przewiązki umożliwiającej bezpośredni wyjazd z dworca autobusowego, po wyjeździe z dworca Śródka objeżdżać będą rondo i zatrzymywać się będą na przystanku za rondem w kierunku Katedry.

Tramwaje do Środki, ze wszystkich kierunków, dojadą od 2 września. Trwają bowiem jeszcze prace na odcinku od ronda do placu Wielkopolskiego - tuż za mostem Bolesława Chrobrego w kierunku ul. Garbary oraz przy wyjeździe z placu, na wysokości ul. Wolnica. Utrudnieniem dla kierowców może być jeszcze remont na wysokości Chwaliszewa, gdzie na krótkim odcinku zwężona jest jezdnia do jednego pasa po każdej stronie. Z kolei przy placu Wielkopolskim nie ma wyjazdu w ul. Wolnica w związku z remontem torowiska na przejeździe.

Termin remontu tras tramwajowych dochodzących do ronda Śródka został tak zaplanowany, żeby był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów, a także kierowców. Okres wakacji letnich, kiedy w mieście mniej osób porusza się komunikacją publiczną, jest najlepszym czasem na tego typu prace - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Prace na rondzie Śródka były niezbędne z uwagi na bardzo zły stan nawierzchni torowej. Od ostatniej przebudowy w 2005 roku szyny na łukach i rozjazdach oraz same zwrotnice nie nadawały się do dalszej użytkowania. Wymagały kompleksowej wymiany. Zaniechanie tych prac zagrażałoby bezpieczeństwu pasażerów i częstymi wykolejeniami. Jednocześnie planowane na przyszły rok prace inwestycyjne w ramach przebudowy ronda Rataje i realizacji Programu Centrum uniemożliwiłyby wstrzymanie wówczas ruchu przez rondo. W 2020 roku większość tramwajów z centrum na wschodnią część Poznania kierowana będzie właśnie przez Śródkę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
remont
torowisko
linia