TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

10 listopada Poznań pożegna Helmuty
InfoTram.pl - Opublikowano: 07.11.2019 12:45:47 2 komentarze
10 listopada Poznań pożegna Helmuty (foto: MPK)

Pochodzące z Düsseldorfu jednokierunkowe tramwaje GT8, nazywane przez pasażerów "Helmutami", będą kursować w ruchu liniowym tylko do końca tygodnia.

Pochodzące z Düsseldorfu jednokierunkowe tramwaje GT8, nazywane przez pasażerów "Helmutami", będą kursować w ruchu liniowym tylko do końca tygodnia.

W niedzielę, 10 listopada br., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu zapraszają do zajezdni przy ul. Madalińskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie "Helmutów".

Pierwsze tramwaje z Düsseldorfu poznańskie MPK zakupiło w 1996 roku, a w ruchu pasażerskim zadebiutowały 30 stycznia 1997 roku otwierając trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Pomimo, że były to tramwaje używane, w tamtych latach uznawano je za jedne z bardziej zaawansowanych technicznie wagonów tramwajowych w Poznaniu i jednocześnie najmniej awaryjnych. Posiadały wiele udogodnień dla pasażerów, m. in. fotokomórki w drzwiach, mechanizm rewersowania drzwi zapobiegający przytrzaśnięciu pasażera, a także wydajne ogrzewanie wnętrza pasażerskiego – wyjaśnia Krzysztof Dostatni, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Przez 22 lata eksploatacji, łącznie w Poznaniu było 56 tramwajów z Düsseldorfu i 31 tramwajów z Frankfurtu nad Menem (w tym dwukierunkowe). Z biegiem czasu, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, z uwagi na swój wiek "Helmuty" były zastępowane przez bardziej nowoczesny tabor. W związku z zakupem Moderusów Gamma są wycofywane.

W ruchu liniowym pozostanie jeszcze 5 wagonów dwukierunkowych. Dwa wagony z Düsseldorfu (GT6 i GT8) zostaną zachowane jako zabytkowe i będzie można spotkać np. na linii turystycznej, czy podczas imprez okolicznościowych organizowanych przez MPK i KMPS.

Zanim jednak jednokierunkowe GT8 znikną na dobre z krajobrazu Poznania będzie można wybrać się nimi na pożegnalną wycieczkę.

W niedzielę, 10 listopada br., w godzinach od 11.00 do 12.00 na terenie Zajezdni Madalińskiego odbywać się będzie wystawa wagonów. Zaprezentowane zostaną wagony zachowane jako historyczne: GT6 - 2513 z Düsseldorfu, GT8 - 702 z Düsseldorfu, GT8ZR - 907 z Frankfurtu nad Menem (one są i pozostaną w oryginalnych barwach niemieckich przewoźników) oraz ostatnie, będące jeszcze w eksploatacji, wagony liniowe GT8 z Düsseldorfu: 697, 699, 703, 707, 708, 711 i 712.

O godzinie 12.00 rozpocznie się odbędzie się pożegnalny przejazd wybranymi wagonami GT8 po mieście.

Trasa przejazdu:

MADALIŃSKIEGO - Hetmańska - Głogowska - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

OS. SOBIESKIEGO - trasa PST - Roosevelta - Fredry - Gwarna - Święty Marcin - Podgórna - most św. Rocha - trasa Kórnicka - FRANOWO (przejazd przez zajezdnię MPK)

FRANOWO – Górny Taras Rataj - Hetmańska - 28 Czerwca 1956 r. - Górna Wilda - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - Plac Wolności - Fredry - Roosevelta - Wielkopolska - PIĄTKOWSKA

PIĄTKOWSKA - Wielkopolska - Roosevelta - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Roosevelta - most Dworcowy - Wierzbięcice - MADALIŃSKIEGO

Udział w imprezie jest bezpłatny. Podczas przejazdu umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych przeprowadzą kwestę "Ratujmy Stare Bimby" - dochód z kwesty przeznaczony zostanie na remonty wagonów historycznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Poznań
Poznań
zabytek
  • Kacper Ossowski – 07.11.2019

    Emilka Ossowska

  • WK – 08.11.2019

    W końcu ten dzień nastał! Tak mniej-więcej o pięć lat za długo panoszyły się Helmuciska po Poznanniu.

  • WK – 08.11.2019

    Oby na dobre je wycofali (nie liczę tych pięciu GT8-ZR, które mają zostać... niestety). Poznań bez GT8 będzie piękny!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.