TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

"Czas dla życia" - Kampania MPK Poznań i Agencji Yaako
Karol Wach - Opublikowano: 13.03.2006 13:49:25 1 komentarz
"Czas dla życia" - Kampania MPK Poznań i Agencji Yaako

MPK Poznań i Agencja Yaako przy współudziale Związku Zawodowego tramwajarzy rozpoczęło drugą edycję Kampanii „Czas dla życia”. Akcja ma na celu przeszkolenie motorniczych i kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Są oni bowiem pierwszymi osobami, które jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych mogą pomóc poszkodowanym, rannym i chorym.

MPK Poznań i Agencja Yaako przy współudziale Związku Zawodowego tramwajarzy rozpoczęło drugą edycję Kampanii „Czas dla życia”. Akcja ma na celu przeszkolenie motorniczych i kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Są oni bowiem pierwszymi osobami, które jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych mogą pomóc poszkodowanym, rannym i chorym.

 

O organizatorach akcji słów kilka

 

Pomysłodawcą i organizatorem Kampanii na Rzecz Bezpieczeństwa w Komunikacji Miejskiej w Poznaniu - „Czas dla życia”jest właściciel Agencji Promocyjno –Artystycznej YAAKO - Marcin Organa, koordynatorem na terenie MPK Poznań natomiast Przewodniczący Związku Zawodowego Tramwajarzy –Marek Wojciechowski. Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Poznania –Ryszard Grobelny. Ponadto akcję wspierają Polski Czerwony Krzyż, Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, Glaxo Smith Kline, Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce.

 

Cele kampanii     

 

Jak słusznie zauważył Marcin Organa –„Motorniczowie i kierowcy to grupy zawodowe, które poprzez charakter swojej pracy odpowiadają za tysiące osób przewożonych środkami komunikacji miejskiej każdego dnia. Niewiele osób jednak jest świadomych, że nakłady które są poniesione na szkolenie w/w grup zawodowych w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej dają korzyści, które nie sposób przeliczyć na wartości materialne”. Kierując się właśnie tą ideą organizatorzy przystąpili do organizowania i realizowania założeń kampanii. Zasadniczym jej celem jest przeszkolenie osób prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej w zakresie udzielania pierwszej pomocy –125 osób na 125-lecie MPK Poznań. To właśnie oni są tymi, którzy swoją szybką reakcją mogą ocalić ludzkie życie. W tym celu zorganizowane zostaną szkolenia, na których motorniczowie i kierowcy będą mogli nabyć niezbędne umiejętności. Ponadto organizatorzy akcji chcą propagować wśród mieszkańców Poznania, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży odpowiednie zachowania, które z „zimną krwią”trzeba wykorzystać w sytuacjach krytycznych.

 

Szkolenia 

 

Szkolenia oparte są o 16-godzinne programy, stosowane już od wielu lat w krajach europejskich. Obejmują one swoim zakresem takie zagadnienia jak:

- ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku;

- ocena stanu poszkodowanego;

- wzywanie pomocy;

- zasady udzielenia pierwszej pomocy w przypadku stwierdzenia konkretnych schorzeń i urazów, m.in. przy utracie przytomności, zatrzymaniu oddechu lub krążenia, krwotokach, ataku serca, urazach narządów zewnętrznych i wewnętrznych;

- ewakuacja poszkodowanego;

- psychologiczne aspekty udzielania pierwszej pomocy.

Szczególny nacisk położony jest na ćwiczenia praktyczne, które mają doprowadzić do nabycia odpowiednich nawyków i umiejętności wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.

Ponadto w trakcie szkolenia przewidziane są rozmowy z psychologiem transportu, zapoznanie się z przepisami prawnymi czy rozmowy z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej.

Wszystkie osoby, które ukończyły kurs otrzymują certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę, jak również zestaw opatrunkowo –ratunkowy, który przekazuje im Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”. W skład wspomnianego zestawu wchodzą m.in. opatrunki, maseczka do sztucznego oddychania, chusta trójkątna, rękawiczki, plastry i folie –a więc wszystkie niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy rekwizyty.

 

Garść statystyk

 

W szkoleniach w ramach kampanii „Czas dla Życia”biorą udział nie tylko motorniczowie, ale również kierowcy autobusów MPK Poznań. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić garść statystyk podsumowujących pierwszą edycję akcji, dotyczących zdarzeń z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, a więc zarówno tramwajów jak i autobusów:

* Łączna liczba wykonywanych kursów w ciągu dnia przez tramwaje i autobusy wynosi ponad 4000 kursów.

* Przez pierwsze 6 miesięcy 2004 roku tramwaje i autobusy w Poznaniu przewiozły łącznie 103 000 000 pasażerów, w tym tramwaje 56 200 000 i autobusy 46 800 000.

* W ciągu 8 miesięcy 2004 roku ogólna liczba wypadków i kolizji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu wynosiła:

Łącznie 610 zdarzeń –Tramwaje: 370 zdarzeń, Autobusy : 240 zdarzeń

Liczba rannych :

Łącznie 123 osoby - Tramwaje: 75 osób, Autobusy : 48 osób

W pierwszej edycji Kampanii „Czas dla życia”udział wzięło 85 pracowników MPK Poznań, w tym 66 motorniczych, 13 kierowców i 3 osoby związane z ruchem.

 

Efekty działań (cyt. z materiałów udostępnionych przez organizatorów akcji)

 

„W dniu 22.07.2004 motorniczy # 2794 z wydziału S-1, w czasie pełnienia obowiązków służbowych udzielił pierwszej pomocy młodej kobiecie, która utraciła przytomność na pętli tramwajowej na Os. Sobieskiego. Informacja o kobiecie, która utraciła przytomność na przystanku tramwajowym - pętla Os. Sobieskiego, została zgłoszona Dyżurnemu Ruchu o godz. 13.25 przez motorniczego tramwaju linii nr 12. W pomieszczeniu DR znajdował się wymieniony motorniczy # 2794, który po otrzymanej informacji i rozpoznaniu sytuacji na miejscu zdarzenia na przystanku tramwajowym o godz. 13.27 przystąpił do udzielania pierwszej pomocy przed lekarskiej poszkodowanej osobie. Czynności podjęte przez motorniczego udzielającego pierwszej pomocy:

- sprawdzenie podstawowych czynności życiowych: tętna i oddechu.

Po stwierdzeniu, że tętno jest słabe jednak wyczuwalne i równe oraz że nie ma zaburzeń oddechu, osoba poszkodowana została ułożona przez motorniczego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Problem jaki zaistniał, a który wymagał od motorniczego pełnego zaangażowania w udzielaniu pierwszej pomocy oraz stałej kontroli stanu osoby poszkodowanej, to utrata przytomności osoby poszkodowanej połączona z zapadaniem się języka oraz jego obrzękiem. Motorniczy przez ponad 10 minut stabilizował stan osoby poszkodowanej, zapobiegając zapadaniu się języka, tym samym zapobiegając uduszeniu się osoby poszkodowanej, kontrolując jednocześnie podstawowe czynności życiowe do przyjazdu Pogotowia Ratunkowego o godz. 13.40. Należy podkreślić fakt, iż motorniczy posiada odpowiednie umiejętności dla przeprowadzenia w razie konieczności resuscytacji.

 

Motorniczy # 2794, który udzielał w/w pierwszej pomocy w dniu 22.07.2004 ukończył szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach Kampanii

“Czas Dla Życia”, które odbywało się w dniach 16-18.07.2004 w Zielonce k. Poznania.

Motorniczy, który informował Dyżurnego Ruchu o zaistniałym zdarzeniu utraty przytomności przez młodą kobietę na przystanku tramwajowym i był świadkiem udzielania pierwszej pomocy, był jednym z uczestników szkoleń w ramach Kampanii

“Czas Dla Życia”w dniach 23-25.07.2004 w Zielonce k. Poznania, po wspomnianym zdarzeniu. Zdarzenie to potwierdziło w sposób niepodważalny potrzebę dalszego realizowania celów oraz założeń Kampanii Na Rzecz Bezpieczeństwa w Komunikacji Miejskiej “Czas Dla Życia”w celu ciągłego zwiększania bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Poznania.”

 

Serdecznie dziękuję Panu Markowi Wojciechowskiemu –Przewodniczącemu Związku Zawodowego Tramwajarzy za pomoc w przygotowaniu niniejszego tekstu.

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kampania
tramwaj
MPK Poznań
Czas dla życia
  • CeNtUś SoPoćKoWo – 14.03.2006

    to się chyba zbiegło również z akcją WOŚP, bo oni w tym roku również zbierali na nauke pierwszej pomocy! ;-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.