TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

`Tramwaje na Wawrzyńca` wracają
KRAKOW.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 11.07.2018 09:54:59
`Tramwaje na Wawrzyńca` wracają

Wystawa "Tramwaje na Wawrzyńca" to nie tylko wyjątkowe miejsce prezentacji. W ponad stuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego, zbierze się kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, należących do MPK Kraków i Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Wystawa "Tramwaje na Wawrzyńca" to nie tylko wyjątkowe miejsce prezentacji. W ponad stuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego, zbierze się kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, należących do MPK Kraków i Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Zbiór ten jest obecnie największym i najbardziej reprezentatywnym spośród wszystkich polskich kolekcji zabytkowego taboru. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 13 lipca.

Wszystkie pojazdy udostępnione zwiedzającym, zostały pieczołowicie odrestaurowane i w pełni odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji.

Wśród nich najcenniejsze to:

wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie,

wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową. Jest to jedyny zachowany pojazd tego typu,

unikalna lokomotywa tramwajowa BT1 z 1921 roku, pochodząca z Wrocławia, gdzie wykorzystywana była do przetaczania towarowych wagonów kolejowych po sieci tramwajowej,

wagon doczepny PN3 z 1909 roku, jeden z 20 sprowadzonych do Krakowa w 1941 roku z Norymbergi,

wagon silnikowy Ring z 1930 roku, pochodzący z Gdańska, jeden z 2 zachowanych egzemplarzy,

wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.Wystawie towarzyszyć będą wykłady oraz oprowadzania z przewodnikiem po terenie dawnej zajezdni:

W niedzielę, 15 lipca, godzina: 10.30-11.45 - "Krakowskie tramwaje w turystyce industrialnej miasta", wstęp wolny.

W niedzielę, 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, godzina: 11.00-12.00, oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie "Tramwaje na Wawrzyńca" oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni, udział w ramach biletu wstępu do muzeum, wymagana wcześniejsza rezerwacja.

W piątek, 10 sierpnia, godzina: 11.00-12.00, 14.00-15.00, 17.00-18.00, oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie "Tramwaje na Wawrzyńca" oraz zwiedzanie terenu dawnej zajezdni, udział w ramach biletu wstępu do muzeum, wymagana wcześniejsza rezerwacja.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
zabytek
wystawa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.